1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
2 years ago
10

Expland and simplify 2(x+7) 3(x+1)​

Mathematics
2 answers:
velikii [3]2 years ago
8 0

Answer:

6x² + 48x + 42

Step-by-step explanation:

2(x + 7) 3(x + 1) ← multiply the integers

= 6(x + 7)(x + 1) ← expand factors using FOIL

= 6(x² + 8x + 7) ← distribute parenthesis by 6

= 6x² + 48x + 42

olga nikolaevna [1]2 years ago
5 0

Answer:

2(x+7) = 2x+14 / 3(x+1) = 3x+3

Step-by-step explanation:

When you  see equations with parenthesis, that means you must do distributive property. So, whatever number is outside of the parenthesis, you multiply it by all the number inside of the parenthsis.

You might be interested in
The corner convenience store sells candy bars at 4 for $2.91. At the price, how much would the store charge for 3 candy bars?
den301095 [7]

Answer:

$2.1825 or simplified is $2.18.

Step-by-step explanation:

<em>0.7275 per candy bars.</em>

<em>0.7275  x 4 = $2.91.</em>

So according to that logic,

<em>0.7275  x 3 = $2.1825.</em>

<em />

6 0
2 years ago
Camille invested money into an account that earned annual simple interest with a rate of 6.5%. She made no additional deposits o
vichka [17]

Answer:

$30341.88

Step-by-step explanation:

Because it says simple interest, use the formula I = Prt.

(I is interest, r is the % rate as a decimal, t is the time)

So, you have to solve the equation,

1755 = P (0.065)(9)

Since 0.065 x 9 = 0.585, the equation can be simplified to

1755 = 0.585P

Then, to get P, you divide both sides by 0.585

P = 1755/0.585 = $30341.88

4 0
3 years ago
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
MaRussiya [10]
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gym instructor has a total of 60 hand weight in her studio. Some of the hand weights are 3 pound weights and the rest are 5 po
Elden [556K]

Answer:

  • 35 5-lb weights
  • 25 3-lb weights

Step-by-step explanation:

Let t and f represent the numbers of three- and five-pound weights. The problem statement tells us ...

  f + t = 60

  f - t = 10

Adding these two equations, we get ...

  (f +t) +(f -t) = (60) +(10)

  2f = 70 . . . . . eliminate parentheses

  f = 35 . . . . . . divide by 2

She has 35 5-lb weights, and 25 3-lb weights.

8 0
3 years ago
Kara used 1/4 cup of butter to make 2/3 of a batch of cookies.
Advocard [28]

Answer:

3/8 cup of butter

Step-by-step explanation:

1/4 / 2 = 1/8

1/8x3=3/8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 4 quartes greater than 10 pints
    7·2 answers
  • Law of Sines. Find the
    8·1 answer
  • Given g(x)= -2x+2 and f(x)= 3x^2+4, find (g+f)(-3)
    13·1 answer
  • If 5% of 100 is 5 and 10% of 100 is 10, what is 35% of 100? Explain your reasoning.
    11·1 answer
  • Square Root of 9801<br> With Steps Please
    15·1 answer
  • Aaron rented a boat at $180 for 2 days. If he rents the same boat for 5 days, he has to pay a total rent of $375.
    5·1 answer
  • HELP PLEASE I really don’t understand it
    13·2 answers
  • What value of r makes the following equation true​
    11·2 answers
  • The leading brand of cosmetics in the US had about 20% of the total sales in the industry. The total sales were $ 200,000. What
    12·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the inequality 3x-4y&lt;12 ?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!