1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
11

If (3,2) is a point on the line whose equation is y = 3x + k, , determine the value of k.

Mathematics
1 answer:
Svetllana [295]3 years ago
3 0

Answer: -7

Step-by-step explanation: x=3 and y=2

You might be interested in
A piece of art weighing 30 pounds is hung from two wires as shown below. Each wire is supporting half of the weight of the pictu
fredd [130]

Answer:

30 pounds + 15 pounds is 45 pounds is your total force

5 0
3 years ago
What is half of the fraction 3/4
schepotkina [342]
The half of 3/4 is 0.375, or 3/8. All you have to do is multiply 3/4 times 1/2. 
5 0
3 years ago
Help!!! please and thank you :)
Andrews [41]

Answer:

c

d

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract --4x2 + 3x - 7 from 8x2 + 2x - 3
r-ruslan [8.4K]

Answer:

23

Steps ig

((8x2) +2x(-3)))-(((-(-4)) x 2) +( 3 x( -7)) =23

5 0
3 years ago
The taxi cost $2.25 for the first mile plus $.15 Cents for each additional tenth of a mile. For a 5.2-mile trip, Eric paid $10 a
Readme [11.4K]
The driver's tip was $1.45 because the trip cost $8.55 (2.25+1.5+1.5+1.5+1.5+ 0.3) and Eric gave the driver $10 so to find how much the driver got tipped, you need to subtract 8.55 from 10 so $10 - $ 8.55 = $1.45
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate: 297 words in 5.5 minutes
    8·1 answer
  • What is another way to write the equation StartFraction 7 over 8 EndFraction x + three-fourths = negative 6?
    14·1 answer
  • Please help!
    14·2 answers
  • What is the answers to y=2x for x?
    10·1 answer
  • What is the solution to this equation?<br> x-8=15<br><br> A)x=13<br> B)x=17<br> C)x=7<br> D) x=23
    10·1 answer
  • 17. Oranges cost 25 cents for 1/2 kilogram. How much would 8 kilograms of ornages cost? Show all of your work. Make sure to incl
    7·1 answer
  • Find the the x and y intercept of the line below <br><br> 3x + 9y = 9
    14·1 answer
  • Tom has 28 milk chocolates and emily has 24 dark chocolates they have to divide these chocolates into small packets that each ha
    6·2 answers
  • X<br> =<br> −<br> 3<br> when <br> y<br> =<br> −<br> 27
    12·1 answer
  • The morning temperature was –5 °. By noon the temperature was 4 °. How many degrees had the temperature risen? *
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!