Pyth. theorem

=18.33
=18.3 (corr. to the nearest tenth)
The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
Answer:
ans: ln (5/8) , ln5 - ln8
Step-by-step explanation:
8e^x -5 = 0
e^x = 5/8
x = ln (5/8)
x = ln5 - ln8
Answer:
3.4 yards cubed
Step-by-step explanation:
Volume is length x width x height
Length 2 4/5, Width 2, Height 3/5 so 2 4/5 x 2 x 3/5
It looks like they want the answer in decimal form, so you can convert the fractions into decimals.
For the length 2 4/5, you divide the 4 by 5 to get a decimal of .8 so now it's 2.8
For the height of 3/5, you divide the 3/5 & get .6
Now it's 2.8 x 2 x .6 = 3.36 yards cubed which could get rounded up to 3.4 yards cubed
First hit it travels 48 ft
Second hit it travels 24 + 24 ft
third hit 12 + 12
4th hit 6 + 6 ft
Total = 48 + 48 + 24 + 12 = 132 ft Answer