1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
2 years ago
7

What is 1/2 divided by 5/6

Mathematics
2 answers:
aleksley [76]2 years ago
8 0

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

1/2 ÷ 5/6 = 1/2 × 6/5 = 6/10 = 3/5

Anastaziya [24]2 years ago
8 0
The answer is 0.6 (0.60)
I hope this answers your question
You might be interested in
Solve for x and show work.
SVEN [57.7K]

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

The four sides of a rhombus are equal.  Thus, 10x + 6 = 4x + 18.

Solve this equation for x:

6x = 12

So, finally, x = 2

8 0
2 years ago
Which pair of angles has congruent values for the sin x and the cos y?
Ne4ueva [31]
The answer is D) 70 degrees, 20 degrees
3 0
2 years ago
What's is the answer to 12% of 91
MakcuM [25]
First, turn 12 percent into decimal which is .12
Of = multiple
So now you times .12 times 91 which is 10.92
Answer 10.92
Hope this help
8 0
2 years ago
I NEED SOMEONE TO HELP ASAP: I just need someone to classify all of these things
Sergio039 [100]
Integer, natural, whole, rational, irrational, natural (15/3=5), integer (-12/6=-2), rational, irrational, rational, rational

Natural-the counting numbers (1,2,3,100...)
Whole-all natural AND 0
Integers-add negative numbers (no fractions)
Rational-add fractions and decimals
Irrational-numbers that can’t be a fraction (square root of 3, pi)
Real-all numbers
7 0
3 years ago
Alicia pays $180 to have cable and wi-fi installed in her home. Each month, she will pay $75 month for her cable
zhannawk [14.2K]

Answer:

In a year she will pay $900

The cost of the installation and a month would be $225

The cost of a year and installation would be $1,080

Step-by-step explanation:

         </3 PureBeauty

           

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13.
    13·1 answer
  • What's the sum 3/6 and 1/16
    6·2 answers
  • 10+6x = 15+9x-3x
    5·2 answers
  • A jewelry store is selling a set of 4 pairs of gemstone earrings for $58, including tax. Neva and three of her friends want to b
    13·1 answer
  • Someone help and please make sure it’s right I’m failing :’(
    5·1 answer
  • Which below is an expression 2+2=4 2+3=5 2x+5 2x=4 PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Arrange from shortest to longest. 3/8, 3/6, 3/4.
    13·2 answers
  • 3.0
    10·1 answer
  • Adrian has 3 cups of dough to make dumplings. If he used 1/2 cup of dough for each dumpling, how many dumplings can Adrian make?
    8·1 answer
  • Jacob takes 7 classes, each 50.00 minutes long, every day of the 5 day school week. How many hours per week does he spend in cla
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!