1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
10

If you make 25 bookmarks and sell them each for 50 cents, if you sold all your bookmarks, how much money would you have?

Mathematics
2 answers:
Lemur [1.5K]3 years ago
4 0

Answer:

$12.50

Step-by-step explanation:

hope it hels u

plzz plzz plzz mark as brainliest

olga55 [171]3 years ago
3 0

Answer:

$12.50

Step-by-step explanation:

25 (bookmarks) x $0.50(price) = $12.50(profit)

You might be interested in
alicia and her friends Brittany, Kenji and Ellis are taking a pottery class. The four friends have to share 3 blocks of clay. Ho
ki77a [65]
You need to divide the 3 blocks of clay by the 4 friends. 3 goes in the dividend and the 4 is outside. 3 divided by 4 is equal to 0.75 or 3/4, so each friend gets 0.75 or 3/4 clay
7 0
4 years ago
Ted and Robin each gave a basket of green apples to their friend Lily. Ted’s basket contains 5 apples, each weighing 7 1/4 ounce
AnnyKZ [126]
Robins basket is heavier.
Teds basket: 5x7.25=36.25
Robins basket: 6x6.25=37.5
37.5-36.25= 1.25
It is heavier by 1.25 ounces or 1 and 1/4 ounces
8 0
3 years ago
Find the following measure for this figure.
marusya05 [52]
Your answer is B. 91 2/3 pi Units Squared
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hmmmm can y’all give me this answer for this please
uranmaximum [27]

Answer:

M is the slope of the equation

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jon is selling tickets for the school talent show. On the 1st day, he sold 3 senior tickets and 12 child tickets for $195. On th
Allisa [31]
<h3>Question:</h3>

<em>Jon is selling tickets for the school talent show. On the 1st day, he sold 3 senior tickets and 12 child tickets for $195. On the 2nd day he sold 13 senior tickets for $299. Find the price of a senior citizen ticket.</em>

<h3>Answer:</h3>
  • $23

Create a system of equations to help you solve this problem. The system of equations will look like: 3s + 12c = 195 and 13s = 299. The variable s represents the cost of senior tickets and the variable c represents the cost of children tickets.

\left \{ {{3s~+~12c~=~195} \atop {13s~=~299}} \right.

Solve the second equation for the variable s as this is the easiest way to solve the problem. Solve the second equation for s by dividing both sides of the equation by 13 to isolate the variable s.

s = 23

Since the question was only asking for the price of a senior citizen ticket, you are technically done. The first equation was only put there to confuse you or allow you to check your work if you needed to. The price of a senior citizen ticket (variable s) is $23.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Melanie has a piece of cloth 12 and 1/3 yards long. How many 3/4 yard-long pieces can be cut from the cloth?
    12·2 answers
  • (0,0) represents the
    6·2 answers
  • Bradley bought 14 yellow highlighters. each highlighter cost $0.94.how much did Bradley spend?
    6·1 answer
  • Use the distributive property to factor the expression below. 54x2y - 12x2y2
    5·2 answers
  • Helps mes plzs!!! Its really hard
    12·1 answer
  • Each statement describes a transformation of the graph of f(x)= PT which statement correctly describes the graph of y= px - 7) +
    7·1 answer
  • Larry wants to purchase birthday gifts for his twin sisters. One sister likes daises which costs $2.00 per stem and the other li
    15·1 answer
  • Find the unit rate.
    11·2 answers
  • Six times a number decreased by 5 is 273. Find the number and show your work pls
    8·1 answer
  • The perimeter of the rectangle below is 68 cm. The perimeter of the triangle is 60 cm. Find the length of the hypotenuse of the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!