1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
2 years ago
13

Your mom bought Taylor swift concert tickets for your birthday for $119.95 per person. She was able to use a discount code for 2

0%. If you, your friend and your mom are going to the concert, how much money did your mom spend on all three tickets
Mathematics
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]2 years ago
4 0

Answer:

$287.88

Step-by-step explanation:

Multiply 119.95 by 3.

You get <u>359.85</u>

Multiply that by 80% or 0.8

The answer is 287.88

You might be interested in
Can anyone figure this out and explain? Thanks
dezoksy [38]

The deepest point of the lake is -922, so to get to the surface of the lake you would need to add 922 feet.

The deepest point of the lake is 11,542 feet above sea level.


To find the surface of the lake add 922 to 11,542.

11542 + 922 = 12,464 feet

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lnes made9 necklaces with 60 beads on each necklaces. How many beads did she use in all
Gala2k [10]
Made 9  necklaces.
60 beads per necklace.
How many beads for all the 9 necklaces?

60 × 9 = 540

9 necklaces = 540 beads<span />
3 0
3 years ago
Which of the following sets would have a graph with an open circle on 2 and a ray pointing left on the number line?
MaRussiya [10]
Hi, the graph you describe represents all real numbers smaller than 2, without the two (that's why there's the open circle). Hence the correct answer is the third choice <span>{x | x ∈ R, x < 2}.

I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
8 0
3 years ago
How many ways can a president, vice president, and secretary be selected from a class of 30 students? a. 90 b. 2,068 c. 4,060 d.
Ad libitum [116K]

Answer:

the answer to your question should be 2,068

Step-by-step explanation:

i hope i am right but i think so

7 0
2 years ago
A photographer charges $12 for a set of 20 pictures. Each picture cost the same amount. At this rate, how many pictures cost $30
never [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

20/12 = 1 2/3

30 ÷ 1 2/3

= $18

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Tom wrote the number 45,378. Bill wrote the number 36,721.How many times greater is the 7 in bill number than the 7 in tom numbe
    13·1 answer
  • Casey walked 2.1 miles to the grocery store she then walked 0.5 miles to the post office and is 0.8 mi to work how far did she w
    8·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • What rule matches the function graphed below? <br> Please help! Thanks!
    15·1 answer
  • What is the ratio for 24 to 16
    5·2 answers
  • Write this number in standard form.12 ten thousands,8 thousands,14 hundreds,7 ones
    11·1 answer
  • A large zucchini has a mass of about 1/2 kg. About how many grams of mass will 4 large zucchinis have?
    5·2 answers
  • Help please help Needed
    10·2 answers
  • An angle measures 40° . What is the measure of its complement?
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to 1/2b-15
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!