<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
1. 5 2. 7 3. 6 simply add the images together to get your answer. I hope that helps
Answer: (h,k)
Step-by-step explanation: remember that H is your x coordinate and should be the opposite sign of what's in the parenthesis.
Hello There!
The denominators are already the same therefore you don't need to work on making them the same.
Simply just subtract the numerators:
-4 - 3 = -7
The answer is - 7/5
Hope This Helps You!
Good Luck :)
- Hannah ❤
41% of students ran in 12 minutes or less.
Using the histogram we see that there were 2+12+11+9=34 students that ran. Out of those, 2+12=14 ran in 12 minutes or less (the first two bars).
14/34 = 0.411 = 41%.