1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
2 years ago
12

A container can hold quarts of 8 3/5cooking oil. It contains 1 1/3 quarts of cooking oil. How much more cooking oil is needed to

fill the container?
A. https://assess.k12.mhedu.com/Student/GetCogneroAlgImage.ashx?id=68%253a%2504%25023%2519N%250E%2527%2510%253E%25116MkWGtbJ%255FQ%2507%2512%2504E%250EVSd%255FBC%2515Nv%2516%2505%2507%250DYtQ8%2540P%2508cS%255C%2510%2517%250F%251Dj%250FLVP%2511N%2501Q&font-family=Times+New+Roman&font-size=11pt&color=rgb(0,0,0)&background-color=rgb(255,255,255)

B. https://assess.k12.mhedu.com/Student/GetCogneroAlgImage.ashx?id=68%253a%2504%25023%2519N%250E%2527%2510%253E%25116MkWGtbJ%255FQ%2507%2512%2504E%250EVSd%255FBC%2515Nv%2516%2505%2507%250DYtQ8%2540P%2508cS%255C%2510%2517%250F%251Dj%250FLWP%2514%2506LU%2506&font-family=Times+New+Roman&font-size=11pt&color=rgb(0,0,0)&background-color=rgb(255,255,255)

C. https://assess.k12.mhedu.com/Student/GetCogneroAlgImage.ashx?id=68%253a%2504%25023%2519N%250E%2527%2510%253E%25116MkWGtbJ%255FQ%2507%2512%2504E%250EVSd%255FBC%2515Nv%2516%2505%2507%250DYtQ8%2540P%2508cS%255C%2510%2517%250F%251Dj%250FLYP%2511N%2501Q&font-family=Times+New+Roman&font-size=11pt&color=rgb(0,0,0)&background-color=rgb(255,255,255)

D. https://assess.k12.mhedu.com/Student/GetCogneroAlgImage.ashx?id=68%253a%2504%25023%2519N%250E%2527%2510%253E%25116MkWGtbJ%255FQ%2507%2512%2504E%250EVSd%255FBC%2515Nv%2516%2505%2507%250DYtQ8%2540P%2508cS%255C%2510%2517%250F%251Dj%250FLYP%2517N%2501Q&font-family=Times+New+Roman&font-size=11pt&color=rgb(0,0,0)&background-color=rgb(255,255,255)
Mathematics
1 answer:
Mamont248 [21]2 years ago
6 0

Answer:

4 14/15

Step-by-step explanation:

8 3/5 - 11/3

8 9/15 - 55/15

8 9/15 - 3 10/15

7 24/15 - 3 10/15

4 14/15

You might be interested in
16. An experiment is carried out to determine how different pH values of soil will affect the growth of tomato plants. In this
svetoff [14.1K]

Step-by-step explanation:

2. Amount of soil provided.

In order to give different pH values of the soil, the amount of soil can directly affect this independent variable.

6 0
3 years ago
Ashley is preparing for a horse riding competition. She has trained her horse for 6 hours and has completed 240 rounds. At what
lyudmila [28]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
-x+ y = 12<br> x-2y=3<br><br> Please help
grigory [225]

Answer:

x=-27, y=-15

Step-by-step explanation:

In the attached file

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A friend provides 100 pieces of supporting evidence for a mathematical statement. What is the minimum number of counterexamples
seraphim [82]

Answer:

1 true good statement can prove his friend wrong.

Step-by-step explanation:

Answer is 1.

7 0
2 years ago
A recipe calls for 3 cups of sugar for every 4 cups of flour, resulting in ___ cup of sugar for every cup of flour?
kati45 [8]

Answer:

12 cups of sugar

Step-by-step explanation:

i hope it right

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The two-way table below shows the number of students in a school who have rabbits and/or birds as pets How many more students ha
    6·2 answers
  • Which two expressions are equivalent?
    12·1 answer
  • Solve using elimination. 4. 2x + 3y = 12 2x – y = 4 5. 5x – 2y = - 19 2x + 3y = 0
    5·1 answer
  • If one wheel on bob model is 4 inches across how many inches is the actual wheel on the bike
    12·1 answer
  • How long will it take her to travel 72 miles? use the unit ratio to solve the following problem.
    14·1 answer
  • Lorne subtracted 6x3 – 2x + 3 from –3x3 + 5x2 + 4x – 7. Use the drop-down menus to identify the steps Lorne used to find the dif
    14·2 answers
  • The Burj Khalifa, a building in Dubai, United Arab Emirates, is about 828 meters tall. Brody is making a scale model of this bui
    11·1 answer
  • With the trend on this scatter plot, how many hours per week would a level-9 gymnast practice?
    8·2 answers
  • What is the area of a rectangle with a length of 9
    5·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!