1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
2 years ago
9

Use the distributive property 4x13 Find the productI NEED HELP PLEASE!

Mathematics
1 answer:
Leviafan [203]2 years ago
4 0
4(10+3)
40+12
52


Mark brainliest please



Hope this helps you
You might be interested in
How do you find serface area
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

the formula for surface area is 2(lb + bh + lh) sq  is that helps :))

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 + 8r = 3 + 3r can anyone can help me out​
MAVERICK [17]

Answer:r = -1

Step-by-step explanation:

8+8r-(3+3r)=0

We add all the numbers together, and all the variables

8r-(3r+3)+8=0

We get rid of parentheses

8r-3r-3+8=0

We add all the numbers together, and all the variables

5r+5=0

We move all terms containing r to the left, all other terms to the right

5r=-5

r=-5/5

r=-1

Hope this helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 4/9 half of 8/18 ?
elixir [45]
Divide by 2 and find out.

4/9 / 2

Multiply by its reciprocal:

4/9 * 1/2

Multiply the numerators and denominators together:

4/18

4/18 does not equal 8/18, so 4/9 isn't half of 8/18.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are of shape shown below
Margaret [11]

Step-by-step explanation:

2x2 is 4 4x4 is 16 16x1 is 16

3 0
2 years ago
Can someone correct me I’m kinda bad at this plz I beg u
-Dominant- [34]

Answer:

First one-3

Second one-0

Last one-12

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Fred earns $6.50 an hour, plus tips, as a waiter. Suppose he works 26 hours in a week. How much money must he receive in tips to
    14·2 answers
  • 22 Let (x, y) be the solution of the system of equations below.
    9·1 answer
  • 23. A tour bus averaged 50 miles per hours
    10·2 answers
  • 30 girls and boys have planned for a picnic.There is a ratio of 3 girls to 7 boys.How many boys are there?
    12·1 answer
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • A large rectangular box has a volume of 15.75 cubic feet the box is 2.5 feet long and 1.5 feet wide what is the height of the bo
    12·1 answer
  • Some one please help!
    7·1 answer
  • Find the Area of the figure below, composed of a parallelogram and one semicircle.
    14·1 answer
  • Im a little confuse on this so i will need some help please!
    9·2 answers
  • How can energy be used at night when the Sun is not shining?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!