1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vfiekz [6]
2 years ago
5

Help me with this question please!! Show all work

Mathematics
1 answer:
Valentin [98]2 years ago
8 0
The answer is 439.

3+(1/(7+1/15) = 333/106

333+ 106 = 439.
You might be interested in
Simplify each expression
Rasek [7]

Answer:

= a⁸/b⁻¹⁰

Step-by-step explanation:

Simplify the expression

(a^2b^-3/a^-2b^2)^2

= a⁴b⁻⁶/a⁻⁴b⁴

Using the law of indices

= a⁴⁻⁽⁻⁴⁾/b⁻⁶⁻⁴

= a⁴⁺⁴/b⁻¹⁰

= a⁸/b⁻¹⁰

6 0
2 years ago
|-3|-2 ³ + 1/3 ÷ 1/6- 2 × 1/2 - (√4 -6 ÷2)
Hoochie [10]
The answer will be -5
4 0
3 years ago
Easy brainliest for correct answer 100%
Alik [6]

Answer:

It would be the last option.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
dimaraw [331]
$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
5 0
3 years ago
Owen had 18 guitars. He sold 5 guitars and kept the rest. What is the ratio of guitars he kept to guitars he sold?
Romashka [77]

Answer:

to get what he kept subtract 5 from 18, to get 13 so 13 was kept. the ratio will be kept:sold which is 13:5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is true about the solution of StartFraction x squared Over 2 x minus 6 EndFraction = StartFraction 9 Over 6 x minus 18 EndF
    15·2 answers
  • {y = 3x -1<br> {x-y = - 9
    11·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%2B%205%20%3D%20%20-%205x%20%2B%205" id="TexFormula1" title="x + 5 = - 5x + 5" alt="x + 5
    11·1 answer
  • Simplify. <br><br>I need this answer.. ​
    6·1 answer
  • ILL BRAINLIEST YOU HELP ME PLEASE
    9·1 answer
  • Question down below down below
    15·1 answer
  • Breinor needed some school supplies to finish out the year. His mom bought him a 3-pack of pens for $3.59, a pack of highlighter
    9·1 answer
  • Checkpoint: Name 3 coterminal angles<br><br> a. 20°<br><br> b. -134°<br><br> c. 657°
    9·1 answer
  • We can buy 32 ounces of lemonade for $6.08 How much does it cost per ounce.
    10·1 answer
  • Simplify <br> 4y + 7x + 16y – 12x
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!