1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
2 years ago
9

PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST

Mathematics
1 answer:
Elis [28]2 years ago
4 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

<u>move constant</u>

x+7 ≥ 12

<u>subtract</u>

x≥ 12-7

<u>solution</u>

x ≥ 5

You might be interested in
How do I graph x squared + (y+4) squared = 9
Mashcka [7]

Answer:

I usually use this graphing calculator to graph:

www . desmos . com / calculator

3 0
3 years ago
51 is more than a number is -12. What is the number?
Ivenika [448]
The answer to 51 is more than a number is -12: is 43.
7 0
3 years ago
What is the difference
Naya [18.7K]

Answer:

+4

Step-by-step explanation:

-5 - (-9)

-5 + 9

4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
a person Can travel 120 miles in one direction. the return trip was accomplished at double the speed and took three hours less t
BaLLatris [955]
40 mph would be 120 miles in 3 hours (120/40)

80 mph is 120 miles in 1.5 hours(120/80)

3 - 1.5 = 1.5, not 3 hrs

Change the speed to 20 mph( 1/2 the speed) to double the hours.

20 mph = 6 hours(120/20)

40 mph = 3 hrs(120/40)

6 - 3 = 3 hours difference
6 0
3 years ago
A restaurant used 4 pounds of potatoes during a lunch rush. If they used 5/8 as much beef, how many pounds of beef did they used
nignag [31]
37/8 or 8 4/5                                        
                       hope this helped                                      
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which type of triangle has side measures of 6 cm, 7 cm, and 12 cm and one angle with a measure of 120°?
    11·2 answers
  • Whats 2+2 fhelllllllll-pppppppppp
    9·2 answers
  • Seven trophies will be displayed on the top shelf of a cabinet. In how many different ways can they be arranged? HELP ASAP!
    7·1 answer
  • Describe condensation<br> Describe precipitation
    11·2 answers
  • Debra purchased a prepaid phone card for $30. Long distance calls cost 16 cents a minute using this card. Debra used her card on
    14·1 answer
  • Mark has already earned money for mowing lawns over the summer when he takes a job at the local grocery store, earning $9.50 per
    10·1 answer
  • Someone pls help ! tysm if u do!:)
    14·2 answers
  • Find the unit price of 48 golf balls for $38.97. Round your answer to the nearest cent if necessary.
    10·1 answer
  • As used in this passage, what does illuminated mean?
    12·2 answers
  • Pls Help - Calc. HW dy/dx problem
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!