A because it’s the right answer
You can use desmo its a site that helps graph
The cost of 8 pounds of oranges based on the total cost of 5 pounds bought is 12.00
What is the cost for a pound of oranges?
The cost of a pound of oranges based on the rate at which 5 pounds were bought and 8 pounds would also be bought is determined as the amount paid for 5 pounds of oranges divided by the number of pounds of oranges bought
cost per pound of oranges=cost of 5 pounds/5 pounds
cost per pound of oranges=7.50/5
cost per pound of oranges=1.50
Based on the 1.50 per pound, the cost of 8 pounds is the cost per pound multiplied by 8 pounds
cost of 8 pounds of oranges=1.50*8pounds
cost of 8 pounds of oranges=12.00
Find out more about unit cost on:brainly.com/question/17430583
#SPJ1
chocolate: experimental 100 theoretical 165
vanilla: experimental 100 theoretical 135
Mint chip: experimental 100 theoretical 100
banana:experimental 100 theoretical 30
<em>BRAINLYEST PLZ PLZ PLEASE </em>
9.015 that is the decimal form, 1803/200 is fraction form.