1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wel
2 years ago
9

Nina paid $37.57 for 13 gallons of gas Fred paid $55.67 for 19 gallons of gas Eleanor paid $48.62 for 17 gallons of gas. Who got

the best buy?
(Find the unit price for each
Mathematics
2 answers:
serg [7]2 years ago
3 0

Answer:

Nina paid $2.89 per gallon.

Fred paid $2.93 per gallon.

Elanor paid $2.86 per gallon.

Elanor got the best deal.

Step-by-step explanation: Simple division, and if you don't know how to, just learn it or use a calculator.

Pani-rosa [81]2 years ago
3 0

Answer:

Eleanor because they paid the lowest.

Step-by-step explanation:

N=Nina F=Fred E=Eleanor

N 37.57/13=2.89 per gallon

F 55.67/19=2.93 per gallon

E 48.62/17=2.86 per gallon

You might be interested in
Write an expression for the sequence of operations described below.
Triss [41]

Answer:

(h+g)=n➗2 is the answer. happy to help you

5 0
2 years ago
A man borrowed $8000. He paid $10100 after 9 months for the debt. What was the interest rate per annum?
Anastaziya [24]

Answer:

3.5%

Step-by-step explanation:

Interest = 10100 - 8000 or 2100

I = Prt

2100 = 8000(9/12)r

2100 = 600r

2100/600 = r

3.5 = r

4 0
2 years ago
HELP PLEASE!!!<br> Rewrite using the distributive property. -(6x-17)=[?]x+[]​
EleoNora [17]

Answer:

-6x + 17

Step-by-step explanation:

-(6x - 17)

= -6x + 17

=》Negative × negative = positive

=》 Positive × negative = negative

Hope it helps ⚜

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplest form of -1 5/8 divided by 5 8/9
Crank

Answer:

the answer is -117/424, hope this helps :)

7 0
2 years ago
A community group bought 30 tickets to an amusement park at a total cost of $810. They bought x students for $25 each and y adul
allsm [11]
A community group bought 30 tickets to an amusement park at a total cost of $810. They bought x student tickets for $25 each and y adult tickets for $30 each.
***
let x=number of student tickets bought
30-x=number of adult tickets bought
..

25x+30(30-x)=810
25x+900-30x=810
5x=90
x=18
30-x=12
number of student tickets bought=18
number of adult tickets bought=12

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two questions in picture! Need help!
    13·1 answer
  • if you have a 62 in a class any you do a test that is worth 20 percent of your grade and get a 60 what do you have now
    12·1 answer
  • Corey's salsa recipe calls for 2 1/2 cups of onions for every 4 pounds of tomatoes Corey Perseus 10 pounds of tomatoes and wonde
    9·1 answer
  • Simplify the product using the distributive property.
    10·2 answers
  • In order to earn extra money during the summer , omar is babysitting . The amount of money depends on the number of hours he bab
    9·1 answer
  • PLEASE HELPPP<br> (717+36*17)/17-36
    8·1 answer
  • Match the given equation with the verbal description of the surface:
    11·1 answer
  • A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.
    6·1 answer
  • HELPPP ME PLEASEEEEEEEEE
    6·1 answer
  • Nick cut a 25 cm long ribbon into some smaller pieces. Each piece was 1 2/3 cm long. How many pieces did he cut?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!