1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
2 years ago
9

Solve the literal equation for x. k= nx - 3x

Mathematics
2 answers:
Amiraneli [1.4K]2 years ago
7 0

answer:X=k/n-3

explain:move all terms to the left side and set equal to zero. then set each factor equ to zero!

I hope this helps

Butoxors [25]2 years ago
4 0
K=x(n-3)
k/(n-3)=x
there ya gooooo
You might be interested in
Please help me on this math I have been trying to solve it but I can't please please help me!!!!!!​
ludmilkaskok [199]

Answer:The first table would be a proportional relationship.

Step-by-step explanation:

It's the only table with a constant, which is required in a proportional relationship. The constant would be 1300 which you can find by divided the two numbers in each row.

7 0
3 years ago
For Part A, use a piece of paper. For parts B-D, use the text box below.
FinnZ [79.3K]

Answer:

wait you want me to answer this

5 0
2 years ago
Elena and Jada are 12 miles apart on a path when they start moving towards each other. Elena answered a constant speed of 5 mile
djverab [1.8K]

Answer:

i think it is 234 i am not sure

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
F(x)= -1/3x+13 when value is f(-3)
almond37 [142]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

f(x)=-1/3x+13

f(-3)=-1/3(-3)+13

f(-3)=3/3+13

f(-3)=1+13

f(-3)=14

4 0
2 years ago
BENJamin is putting a fence around his rectangular shaped yard.the yard is 35 feet long and 22 feet wide. The cost of the fence
SSSSS [86.1K]
Perimeter: 2l+2w=P
Plug in: 2(35)+3(22)=P
Solve: 70+66=136
The total perimeter of his yard is 136 feet.
Half times $7.25: 136/2=68(7.25)=493
The total cost for half his yard is $493 :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many pounds of oranges cost $12? Show your work.
    9·1 answer
  • The giant swallowtail is the largest butterfly in the United States.Its wingspan can be as large as 16 centimeters. What is the
    11·2 answers
  • In its first year of operation, Big Lake Camp had 40 campers. This year’s attendance was 180% of the first year’s. How many camp
    9·3 answers
  • Problem: a circle is inscribed in a square. The squares perimeter is 16 times the square root of 6. What is the probability of s
    13·1 answer
  • Consider the following geometric sequence.<br><br> 2, 6, 18, 54,
    11·1 answer
  • When would there be only four different equations for a set of math mountain numbers
    14·2 answers
  • Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
    13·1 answer
  • For what values of b will F(x) = logbx be an increasing function?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    13·2 answers
  • What are the exact values of the six trigonometric functions for -7π/6 radians?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!