Divide the total cost with the amount there is
5.34/6 = 0.89
Each orange costs $0.89, or 89 cents
hope this helps
Answer:
x(5x²-7)
Step-by-step explanation:
5x³-7x
=x(5x²-7)
To prove your answer,let's multiply x by each term in the bracket
=x X 5x²=5x³
x X -7 =-7x
Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
11 hours = $176
⇒ 1 hour = $176 ÷ 11 = $16
To determine how many hours she would have to work to make $128, divide $128 by $16:
⇒ number of hours = $128 ÷ $16
= 8 hours
Answer:
c.
Step-by-step explanation:
10.98/2=5.49
16.19/3=5.40
21.15/4=5.29
26.85/5=5.37