1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
3 years ago
6

two points are given (-1,-4) and (-3,6) use the coordinates of the two points to set up the equation for rate of change the solv

e the equation
Mathematics
1 answer:
lisabon 2012 [21]3 years ago
4 0
The formula to find the rate of change is y2-y1/x2-x1
6-(-4)/-3-(-1)
=10/-2
=-5
You might be interested in
Help me with this math question
nasty-shy [4]

Answer:

\huge \boxed{K=20}\checkmark

B. 20

Step-by-step explanation:

<em>First, you divide by 5 from both sides of equation.</em>

<em>\displaystyle \frac{5k}{5}=\frac{100}{5}</em>

<em>Simplify, to find the answer.</em>

<em>\displaystyle 100\div5=20</em>

<em>\huge \boxed{K=20}, which is our answer.</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HURRICANES A category 3 hurricane reaches speeds up to 20.88 kilometers per hour. The distance from Cuba to Key West is 145 kilo
White raven [17]
Let us assume that the time taken by the category 3 hurricane to travel from Cuba to Key West = X minutes
Speed of the category 3 hurricane is given as 20.88 km/hr
So the category 3 hurricane can travel 20.88 km in 1 hour.
The distance between Cuba and Key West = 145 km
Then
20.88 km is travelled by the category 3 hurricane in = 60 minutes
145 km from Cuba to Key west is travelled by the category 3 hurricane in = X minutes
So,
X = [(145 * 60)/20.88] minutes
   = 416.66 minutes
   = 17 hours and 36 minutes
Time taken by the category 3 hurricane to reach Key West from Cuba is 17 hours and 36 minutes.
8 0
3 years ago
Angie bought 3 1/2 pounds of apples to make a pie. There are 16 ounces in one pound. How many ounces of apples did she buy?
pantera1 [17]

Answer:

56 ounces

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Joe buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $56 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy
Westkost [7]

Answer:

8 pounds(lbs)

Step-by-step explanation:

If a candy costs $7 per pound, $56 divided by $7 will equal 8 pounds.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given a circle with measures of (C, d, and r) and a circle with measures of (C', d', and r), what is r if c/c’ = 5 and d' = 20?
PtichkaEL [24]
The answer to your problem is. C)50
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product?<br> 3x[-6 -14 -11 -9]
    11·1 answer
  • 1. Which event will have the greatest impact (positive or negative) on one's net worth after one month?
    15·1 answer
  • -1 2/7 + 4 i really need to answer this.
    10·2 answers
  • write an equation in slope-intercept form for the line that is perpendicular to -2x-8y=16 and that passes through (4,5)
    13·1 answer
  • The first card selected from a standard 52-card deck was a king. It is
    12·1 answer
  • Frank suspects a function he created to predict the population of bacteria is flawed. His data indicates the population began wi
    11·1 answer
  • Which pair of statements about the lengths of two sides of the triangle is true?
    14·2 answers
  • Subtract 52 - 2 from -37 +4<br><br>​
    5·1 answer
  • Dan bought x pounds of potatoes for $0.85 per pound and y pounds of grapes for $1.29 per pound. The total cost was less than $5.
    8·1 answer
  • Write the phrase as an expression.<br><br> 5 less than 8
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!