1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
14

If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost

Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]2 years ago
8 0

The unit cost of an apple in a crate of 250 apples is $2.63.

<u>Given the following data:</u>

  • Total number of apples in a crate = 250 apples
  • Cost of a crate of apple = $95

To determine the unit cost of an apple:

In this exercise, you're required to calculate the cost of one apple in a crate, knowing that there are 250 apples in total at a cost of $95.

Thus, we would divide the total number of apples by the total cost of all the apples as follows:

Unit\;cost = \frac{Total\;apples}{Total\;cost}

Substituting the given parameters into the formula, we have;

Unit\;cost = \frac{250}{95}

Unit cost = $2.63

Read more on cost here: brainly.com/question/13214374

You might be interested in
Which simplified fraction is equal to 0.17 (7 repeating)
Varvara68 [4.7K]
So here, I would first multiply 0.17777.... (Assume that that's x) by 10, then you get

10x = 1.777777...

And then subtract x from 10x and then you get 1.6.

So that means that 

10x - x = 9x

and 1.7777... - 0.17777... = 1.6

So now to solve for x, divide both sides by 9

To get 1.6/9 = x

Or 16/90 = x

Or 8/45 = x

(That explanation made no sense)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations<br> y=-3/2x+9 <br> 2x+2y=16
ozzi

Answer:

x=2 and y=6

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If the ratio of the length of a rectangle to its width is 9/4 and its length is 18 cm, what is the width of the rectangle?
Kruka [31]

Answer:

The width is 8

Step-by-step explanation:

if the ratio of length to width is 9 to 4. and we know the length is 18, 18 is 2 times as much as 9, so 4*2=8.                   9*2=18,4*2=8

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the mode for the following set of data? 2, 5, 7, 8, 11, 11, 12
aleksley [76]
Mode = 11

Reason: 11 appeared twice, which is the most frequent number observed in this set of data.
8 0
3 years ago
What is the maximum height of the apple equation which formula is -16x^2+56x+40
inn [45]

40; base it off of the y-intercept [C]. What is the unit of measurement?

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How many pounds of bananas cost $3.75?
    9·1 answer
  • Please help me find the area of the polygon
    14·2 answers
  • Gary exercises 1.75 hours on Mondays, Wednesdays, and Saturdays. How many weeks will it take Gary to exercise a total of 21 hour
    14·1 answer
  • Simplify the following expression as much as possible.<br> 4^10/4^10 x 7^O=?
    10·2 answers
  • If 10x−8y=2 and −7x−y=5 are true equations, what would be the value of−17x+7y?
    10·1 answer
  • A sphere with a radius of 21cm JUST fits in a cube-shaped box. Calculate the amount of empty space in the box rounded to the nea
    13·2 answers
  • Olivia bought a coat for a trip to Alaska and used a coupon for 20% off the coat price. The total cost of her coat, with the dis
    8·1 answer
  • Simplify the expression: -6x^2(3x^5)
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS. THANK U.
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!<br> WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!