1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
14

If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost

Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]3 years ago
8 0

The unit cost of an apple in a crate of 250 apples is $2.63.

<u>Given the following data:</u>

  • Total number of apples in a crate = 250 apples
  • Cost of a crate of apple = $95

To determine the unit cost of an apple:

In this exercise, you're required to calculate the cost of one apple in a crate, knowing that there are 250 apples in total at a cost of $95.

Thus, we would divide the total number of apples by the total cost of all the apples as follows:

Unit\;cost = \frac{Total\;apples}{Total\;cost}

Substituting the given parameters into the formula, we have;

Unit\;cost = \frac{250}{95}

Unit cost = $2.63

Read more on cost here: brainly.com/question/13214374

You might be interested in
Leanne earned $400 and $550 in interest the last 2 years. How much interest must she earn this year so that her average earnings
polet [3.4K]

Answer:

850

Step-by-step explanation:

400+550+850=1800. 1800/3= 600

3 0
3 years ago
Let f(x)=7x-13. Find f^-1(x).
vitfil [10]

Ok but allow my humble self to use y instead of f(x).

We have,

y=7x-13

If you wanna know what the inverse is swap the values of x and y,

x=7y-13

And now solve for y,

x+13=7y\implies\boxed{y=f^{-1}(x)=\frac{x+13}{7}}.

Hope this helps.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
brians kite is flying above a field at the end of 65 m string. if the angle of elevation to the kite is 70°. how high is the kit
Svetradugi [14.3K]
<span>61.08 m
.........
.........
........</span>
7 0
3 years ago
Timothy has a fenced-in garden in the shape of a rhombus. The length of the longer diagonal is 24 feet, and the length of the sh
Drupady [299]
One side of the fenced-in garden is 15 ft
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a sine or cosine function for the data set
dmitriy555 [2]

Answer:

though this is difficult i know you would get it. Anyhow im real tired... will solve later... gl

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the solution of this system of equations.
    8·1 answer
  • Brenda can deliver 644 newspapers in 7 hours.<br> How many newspapers can Brenda deliver in 9 hours?
    13·1 answer
  • The Appalachian Trail is about 2175 miles long.If a hiker averages 12 miles each day, how long will it take her to hike the leng
    14·2 answers
  • Number 3 . Help please
    6·1 answer
  • Convert 198%, as fraction and decimal​
    10·2 answers
  • What is the greatest common factor??
    6·2 answers
  • Cynthia was asked to subtract 0.223 from 0.54. Which of the following is the best estimate that cynthia can make to check her an
    13·1 answer
  • Please don't answer just for points!! this is for my semester grade!!!
    13·2 answers
  • What is p in the equation -5 (p+ 3) = -4
    9·2 answers
  • Help me on math please asap
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!