1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
2 years ago
15

Nicole took out a 30-year mortgage for $90,000 at 7.5%. How much is her monthly mortgage payment? I assume $675,000?

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]2 years ago
7 0

Answer:

  • Nicole pays $629.29 per month
  • Zack pays $563.24 per month

Step-by-step explanation:

We're not quite sure why you estimated the monthly payment at several times the value of the entire loan.

The applicable formula is the amortization formula. It computes the monthly payment A on loan principal value P at annual rate r for t years to be ...

  A = P(r/12)/(1 -(1 +r/12)^(-12t))

The value of r used in this formula is the decimal equivalent of the percentage rate. 7.5% = 0.075; 9% = 0.09

__

<h3>a)</h3>

The formula with Nicole's numbers filled in looks like ...

  A = $90,000(0.075/12)/(1 -(1 +0.075/12)^(-12·30))

  = $90,000(0.00625)/(1 -(1.00625^-360)) = $562.50/(1 -0.1051398)

  A ≈ $629.293 ≈ $629.29 . . . . Nicole's monthly payment

__

<h3>b)</h3>

Using the same formula with P=$70,000, r=0.09, t=30, we find Zack's monthly payment to be $563.24.

_____

<em>Additional comment</em>

If you're doing a number of problems of this type, it can be helpful to use a tool that will do the calculation for you without error. A graphing calculator or spreadsheet can do that. One example is shown in the attachment.

You might be interested in
Can someone please help me!!!
egoroff_w [7]
The correct answer is the first one(a): To get the system B,..., the first equation multiplied by 4...

Explanation:

1. Let us first multiple the first equation in System A with 4, we would get:
4(2x - y) = 4 * 3

=> 8x - 4y = 12 --- (A)

Now add the equation (A) and the second equation of System A:

8x  - 4y = 12
3x + 4y = 10
------------------
11x = 22 

Hence,
System B:
2x - y = 3
11x = 22

-i
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you write 17.009 in word form
Whitepunk [10]
17.009 in word form is
seventeen and nine thousandths.

Hope this helped! :))
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that pentagon ABCDE ≅ pentagon FGHIJ, find the value of m.
I am Lyosha [343]
Thank you for posting your question here at brainly. Feel free to ask more questions.   <span><span>The best and most correct answer among the choices provided by the question is  </span>A. 2 .</span>       <span><span>

</span><span>Hope my answer would be a great help for you. </span> </span>  

<span> </span>

7 0
2 years ago
If 8 feet of fencing costs $12.40 , how much does 36 feet of fencing cost?
Vesnalui [34]

Answer:

$55.80

Step-by-step explanation:

8, 16, 24, 32, 36

8=12.40, 16=24.80, 24=37.2, 32=49.6,

+4 makes it 36 so it's have of 8, so add 6.20 to the end and it's 55.80

6 0
2 years ago
Solving a system of linear equations of the form, y=mx+b
Fittoniya [83]
X= 7
y=77
im not 100% though
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5. &amp; 7. simplify <br> 9. &amp; 11. factor completely
    10·1 answer
  • 3. At a local restaurant, the health inspector visits every 7 days, and the fire inspector visits every 12 days. (a) Make a tabl
    7·2 answers
  • Volume scale factor, help needed.
    11·1 answer
  • D(n) = 8 - 6(n - 1)d(n)=8−6(n−1)
    14·1 answer
  • Jonathan goes to the store and purchases 3 pencils for $0.28 each, and y number of erasers for $0.38 each. Write an expression t
    11·2 answers
  • Hey guys help me out please. Need it now
    9·1 answer
  • Please please please helpppp, (please show work if you can)
    12·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • Jason practiced making soccer goals and kept her track of the results. He missed 3 goals but made 9 in one practice session. Wha
    14·1 answer
  • Name three solutions to the inequality. x&lt;7
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!