1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
2 years ago
15

Option A: y = 1.75x, where y is the cost and

Mathematics
1 answer:
Crank2 years ago
4 0

Answer:

where is option b?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
At Davidson’s bike rentals, it costs $10 to rent a bike for 3 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?
S_A_V [24]

Answer:

10 = 3 hours

one hour = 3.33 dollars

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP!!!!
solong [7]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Darryl has written 60 percent, or 12 pages, of his history report. Darryl wants to figure out how many total pages he needs to w
Valentin [98]

Answer:

total pages = 20

Step-by-step explanation:

60% of an unknown number is 12

Let the unknown number (total pages) be x.

60/100 of x = 12

60/100 * x = 12

3/5 x = 12

x = 12 * 5/3

x = 20

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with algebra function notation
lutik1710 [3]
What is the question
5 0
3 years ago
Garth buys 24 kilograms of candy. He then repacks the candy into small bags of 34 kilogram each. How many bags does he pack? A.
LenaWriter [7]

<u>Corrected Question</u>

Garth buys 24 kilograms of candy. He then repacks the candy into small bags of 3/4 kilogram each. How many bags does he pack?

Answer:

C. 32 bags

Step-by-step explanation:

Total Weight of Bag bought =24 kilograms

Since Garth wants to repack the candy into small bags of 3/4 kg, we simply divide 24 by 3/4 to obtain the number of small bags.

24 \div \dfrac{3}{4}= 24 X \dfrac{4}{3}\\=32

There will be 32 small bags of 3/4 kg.

The correct option is C.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 1.A spherical tank has a radius of 6 yards. It is filled with a liquid that costs $7.15 per cubic yard.
    9·2 answers
  • Please help me..............................
    10·1 answer
  • An object is taken out of a 21 degree C room and placed outside where the temperature is 4 degree C. Twenty-five minutes later t
    9·2 answers
  • One gym costs $24 per month and has a joining fee of $135. Another gym costs $39 per
    15·1 answer
  • I need help with this i am really bad at math
    9·1 answer
  • here are the score that Jenna has received on her seven quizzes 16 13 20 16 12 17 18 what is the mean
    14·1 answer
  • Exam
    9·1 answer
  • Un arquitecto ha pagado en un corralón un total de $ 130 por 20 Ladrillos, 5 kg de Arena y 10 kg de Cemento. Calcular el precio
    5·1 answer
  • Answer the question in the image below
    7·1 answer
  • Can someone help please? What point does M represent?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!