Answer:
Unitary cost= $38.2
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials $9.40 per unit
Direct labor $19.40 per unit
Variable overhead $ 9.40 per unit
<u>The variable costing method incorporates all variable production costs (direct material, direct labor, and variable overhead) to calculate the unitary cost.</u>
UNitary cost= 9.4 + 19.4 + 9.4
Unitary cost= $38.2
Answer:
The person is NOT spending her income for both goods in a manner that maximizes her satisfaction.
Explanation:
Based on the information given The person is NOT spending her income for both goods in a manner that maximizes her satisfaction which means that she would have to INCREASE baseball games consumption and DECREASE movies consumption reason been that we were told that an individual enjoys going to baseball game three times compare to seeing new movie which therefore means The price of the ticket for a baseball game which is the amount of $30 should be increase while the price of a ticket for a movie which is the amount of $15 should be decrease.
The equation for problem above is:
350.25+12/100*x=800.5
12/100*x=800.5-350.25
12/100*x=450.25
12x=45025
x=45025/12=3752.08
But the question is "at <span>least" $800.50 so the final answer is
</span>

<span>
</span>
Answer:
Varies
Explanation:
They can go against natural resources.
Answer:
D
Explanation:
They have more freedom now that their father is dead, but they are
not strong enough to act on it.