1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
2 years ago
13

Jenna can buy 5 golf balls at Golf Central for $9.20 or 4 golf balls at Strictly Golf for $7.60. Jenna wants to buy 20 golf ball

s. How much will she save if she buys the golf balls from Golf Central?
Mathematics
2 answers:
Sophie [7]2 years ago
8 0

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

9.20 x 4 = 36.8

7.60 x 5 = 38

38 - 36.8 = 1.20

Mars2501 [29]2 years ago
7 0

Answer:

She saves $1.2

Step-by-step explanation:

Given:

5 golf balls for $9.20 - Golf Central

4 golf balls for $7.60 - Strictly Golf

20 golf balls

Solution:

First divide 20 by 5 and 4

20 ÷ 5 = 4 (Golf Central)

20 ÷ 4 = 5 (Strictly Golf)

Now multiply 4 by 9.20 and 5 by 7.60

4 x 9.20 = 36. 80 or 36.8

5 x 7.60 = 38

Now subtract 38 to 36.8 to find how much will she save

38 - 36.8

= $1.2

You might be interested in
A volume of a cylinder is given by the expression 6n2 – 13n – 28. The area of the base is 3n + 4.
olga nikolaevna [1]
Volume of cylinder = Base Area x Height

Height = Volume/Base

Height = (6n² -13n -28)/(3n+4)
Perform this division and you will get Height = 2n-7


9 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plwees help:)
drek231 [11]

Dan takes about 8 minutes to run a mile

Yoko payed around $1.75

8 0
3 years ago
Find the unit rate of 3÷12​
yKpoI14uk [10]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

3/12

Simplify. Both numbers can be divided by 3.

3/12 = 1/4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
This rectangular prism is created with centimeter cubes. how many cubed centimeters make up this prism? rectangular prism compos
VladimirAG [237]
5 i think not sure tho
4 0
3 years ago
A JET TRAVELS 460 MILES IN 2 HOURS?
Tanzania [10]

Find how fast it travels in one hour:

460 miles / 2 hours = 230 miles per hour.

A) Multiply the speed per hour by the number of hours:

230 x 8 = 1840 miles in 8  hours.

B) 230 x 20 = 4,600 miles in 20 hours.

C) 460 miles /  2 hours = 230 miles per hour.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Javier's insurance company pays for 70% of the cost of an ambulance ride. after he pays a $150 deductible. The ambulance ride co
    11·1 answer
  • Which table shows a proportional relationship between weight and price?
    13·2 answers
  • 9 + 10 mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%20%5E%7B2x%20%2B%201%7D%20-%2018%5E%7B3x%7D%20%2B%2081%20%3D%200" id="TexFormula1" title="3
    8·1 answer
  • You decide to put $100 in a savings account to save for a $3,000 down payment on a new car. If the account has an interest rate
    15·1 answer
  • How do I write each sum as a product of the gcf of 75 +90
    12·2 answers
  • June Russell, who has a checking account at Gravy Train Bank, is writing a check to Stanley Lawrence, who has a checking account
    5·2 answers
  • Can someone help in need the length of the third side
    14·1 answer
  • I need help with this question I beeen stuck on it
    11·1 answer
  • Plz help first one who answers gets brainlyest ​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!