1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
2 years ago
7

Which expression shows the result of applying the distributive property to 3 (1/5x - 1/7)

Mathematics
1 answer:
Ivan2 years ago
3 0

Hi,

3(1/5x - 1/7)

= 3/5x - 3/7

B

✅(◠‿◕)

You might be interested in
Evaluate the following expression:
grigory [225]

Answer:

5.25

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
A snack bar sells two types of gronala bars. An apricot bar costs $0.80, and a cranberry bar costs $1.25. write an algebraic exp
Sonja [21]

Answer:

Total Cost (T)=  .80a+1.25c

T= a+c

Step-by-step explanation:

This equation has 2 variables. It also has 2 equations

6 0
3 years ago
What term must go in the space to complete the statement
irakobra [83]

Answer:

5v+35 = 5(v+7)

Step-by-step explanation:

5(v+7) = 5v+35

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shanice and Mofor ar selling pies for a school fundraiser. Customers can buy blueberry pies and blackberry pies. Shanice sold 14
vampirchik [111]

To set up this equation you create 14x+12y=314 is equal to 7x+11y-247 (the x representing the number of blue berries, and y representing the number if blackberry pies. In the end.

4 0
4 years ago
This year there are 205 students in seventh grade. Last year there were 3% less
alina1380 [7]

205×3/100=6.15

Total students

205-6.15=198.85

we do not use decimal numbers

198.89=199 students

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the order of operation? For math? Please explain. Thank you so much! :P
    15·1 answer
  • This week laptops are 25% off. If a laptop costs $340, what is its sale price?
    7·2 answers
  • Can you see attachment below
    15·2 answers
  • Mani, james and isidro equally shared 1/2 of a pie. Whuch fraction of the wholepie did each of the receive?
    5·1 answer
  • Please Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
    11·2 answers
  • Write an equation in point-slope form of the line that passes through the given point and has the given slope. (-6, 2); m = 3​
    6·1 answer
  • HELP DUE IN 20 MINS!<br><br> x = ??
    11·1 answer
  • 15b.) If the paint costs $6,50 a gallon and each gallon
    6·1 answer
  • Penny reads 10 pages in 1/3 hour. What is the unit rate for pages per​ hour? For hours per​ page?
    14·1 answer
  • Find the value of X <br> Round to the nearest tenth
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!