1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
8

Create and write a real-world situation that could be represented by the equation below:

Mathematics
1 answer:
Thepotemich [5.8K]3 years ago
6 0

Answer:

Pam has 1/2 of the cake and liz has 1/4 of the cake and then sam has 3 1/8 of the cake

Step-by-step explanation:

Try to put it in your own words

You might be interested in
A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
xxMikexx [17]

Answer:

Blockof silver's wieghing = 8 ounces

total rate = $104

therefore, one ounce=$104/8= $13

4 0
3 years ago
When do decimal points move
ch4aika [34]
When you divide by a multiple of 10 or when you multiply by a multiple of 10.
3 0
3 years ago
How do i simplify this
Sauron [17]
779x^2/ 3 is the answer.
7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINIEST <br> NEED HELP ASAP<br> DUE IN 10 MINS
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

Scientist B

Step-by-step explanation:

1 kg = 2.2 lbs

1L = 2.11 pints

So let's convert Scientist B's data.

3.0lbs salt = 3.0/2.2 = 1.36kg

6 pints water = 6/2.11 = 2.84L water

Scientist A

1kg salt

3.0L water

We now figure out the concentration of salt in water.

Scientist A Scientist B

1kg/3.0L = .33kg/L 1.36kg/2.84L = .48kg/L

So scientist B had a more concentrated solution.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Clara asked her coworkers about how much time they spent commuting each morning. This box-and-whisker plot shows the results.
blondinia [14]
I think the 40 30 20 should be going up not down like this 20 30 40 
6 0
4 years ago
Other questions:
  • Using L' Hopital's rule, find the limit of
    12·1 answer
  • The distance formula is based on which theorem?
    6·2 answers
  • What percent of 75 is 46.5
    7·2 answers
  • The cost of 2 bananas at x dollars each and 5 apples at 4 dollars each is 28 dollars
    6·1 answer
  • A standard die is rolled ten times. What is the probability of the die landing on a five six
    9·1 answer
  • The accompanying observations are numbers of defects in 25 1-square-yard specimens of woven fabric of a certain type: 4, 7, 5, 2
    12·1 answer
  • In the picture the exponent says 5/3
    15·1 answer
  • Graph this function.<br> f(t) = -1/3x + 8
    6·1 answer
  • We have an object with a density or 620 g/cm and a volume of 75cm. What is the mass of the object
    13·2 answers
  • How do you solve 3b(9b-27)=0
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!