1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
12

If f(x)=3^x+10 and g(x)=2x-4, find (f+g)(x)

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]3 years ago
5 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What does 2.45×3.6=? equal
love history [14]
It equals to 8.82 
gl xx
3 0
3 years ago
Amanda started the week with $200 in her bank account. Then she deposited $300 she earned from a garage sale. What was the final
Doss [256]
500 dollars 300+200=500
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of the triangle at right is 52 units. Write and solve an equation based on the information in the diagram. Use you
marysya [2.9K]

Answer:

  • equation: (7x-4) +19 +(10x+3) = 52
  • x = 2
  • red: 10
  • blue: 19
  • yellow: 23

Step-by-step explanation:

The equation is based on the relation that the perimeter is equal to the sum of the side lengths.

  P = red + blue + yellow

  52 = (7x -4) +(19) +(10x +3)

  52 = 17x +18 . . . . . . . . . . . . . . simplify

  34 = 17x . . . . . . . . . . . . . subtract 18

  2 = x . . . . . . . . . . . . divide by 17

__

  red = 7(2) -4 = 10

  blue = 19

  yellow = 10(2) +3 = 23

3 0
2 years ago
A function f(x) is said to have a removable discontinuity at x=a if: 1. f is either not defined or not continuous at x=a . 2. f(
Alexeev081 [22]

Answer:

it would be 5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A dozen donuts cost $4.20. How much will 1 donut cost?
CaHeK987 [17]
$0.35 is the answer yea brainly forcing me to make it at least 20 characters.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • N/2-2n/16=3/8 what is the value of n?
    10·2 answers
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • How do i solve this as an inequality?<br>a. 2x+6 &lt;14<br><br>please send a step by step!! :)​
    12·2 answers
  • If 4 3 • 4 3 = m 6, then m is _____. 1 4 8 16
    15·1 answer
  • Please help please please help please
    5·1 answer
  • Write the final answer in simplest radical form
    9·1 answer
  • pls help me with this :/. this is due in like 5 mins!!! (i’ll mark brainiest if u don’t leave a link just pls help me!)
    8·2 answers
  • Plz help ITS NOT A LOT !!!!!! Plz help
    12·1 answer
  • A survey was conducted at a local restaurant about the type of seating preferred by males and females. The results of the survey
    10·1 answer
  • suppose that two players are playing the following game. player 1 can choose either top or bottom, and player 2 can choose eithe
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!