1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
2 years ago
10

Find the area of the circle. Use the approximate value of 3.14 for pi.

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]2 years ago
7 0
Sorry I don’t know this
OverLord2011 [107]2 years ago
4 0

Answer:

1519.76

Step-by-step explanation:

The formula for calculating the area of a circle is πr^2.

22^2 = 484

484 x 3.14 = 1519.76

You might be interested in
Solve the proportion: 4/x = 2/7
N76 [4]

Answer:b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the line in slope-intercept form?
GREYUIT [131]
Y=5/2x+5 because the slope is 5/2 and the y-intercept is 5
6 0
3 years ago
if a store is offering 20% discount on all items. is there a proportional relationship between the original price of an item and
Novosadov [1.4K]

Answer:

A store is offering a 14% discount on all items. Write an equation relating the sale price S for an item to its list price L.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What data could be represented by the box plot shown below
sergiy2304 [10]
Travels by 2 so therefore the answer is B
8 0
3 years ago
HELP NOW PLZ!!! IM IN A QUIZ!!! IM GIVING BRAINLIEST AND 15 POINTS!!!!
Serggg [28]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A square has an area of 100 square meters. What is the perimeter of the square?
    6·2 answers
  • Katelyn is shopping for a cellular phone service. Trenton bell charges a monthly fee of $40 for up to 500 minutes. For every min
    11·1 answer
  • Which polynomials are in standard form
    10·1 answer
  • 193 +y≥ 201 = y equals
    12·2 answers
  • Fifteen more than twice a number 9 is
    5·2 answers
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • HELO I NEED HELP ASAP
    15·1 answer
  • Help<br><br><br> I really need help pls
    11·1 answer
  • Yes or No, is each pair of ratios or rates is equivalent? Explain your reasoning. Be specific. 3 hours worked for $12.00; 9 hour
    6·1 answer
  • X + 25 = 96. Solve for x.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!