1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WARRIOR [948]
2 years ago
7

Helpppp for a math exammm

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]2 years ago
3 0

Answer:

2. angle A is congruent to angle X

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need to solve for this 24+12R < 100
Sindrei [870]

Answer:

here's the answer

Step-by-step explanation:

hope this helps!

6 0
2 years ago
Plzzzzz help will give brainliest to the right answer!! What is x?(pic down below)
Alekssandra [29.7K]

Answer: 5

Step-by-step explanation:

20 * 60 is 120 then divide it by 24

5 0
3 years ago
20 is 50% of what base
Tresset [83]
The base would be 40
5 0
3 years ago
If a track has 219 miles and takes 108 minutes to get there. Is the average speed 104 miles per hour
Tema [17]

Answer:

<em><u>122 miles per hour</u></em><em><u>.</u></em><em><u> </u></em>

Step-by-step explanation:

Time:108 min ÷60 =1.8 hours

Speed = distance /time = 219/1.8 =122 miles per hour.

Hope this helps..

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me? Show your work please! I give brainiest! (Or whatever it’s called :) )
azamat
You need to find the hypotenuse of the right triangle.

4² + 9² = c²
16 + 81 = c²
97 = c²
9.85 = c

There are 5,280 ft in a mile.
Multiply 9.85 by 5,280.

9.85 × 5,280 = 52,008
Multiply 52,008 by 110.

52,008 × 110 = <span>5,720,880

The estimated cost for constructing the street would be $</span>5,720,880.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The heights of 200 adults were recorded and divided into two categories.
    9·2 answers
  • Which of the following can NOT be the product of two consecutive odd numbers?
    13·1 answer
  • Photographers and surveyors use a tripod, or three legged stand, for their instruments. Use one of the postulates to explain why
    14·1 answer
  • A canoe shop owner wants to order more life jackets, He records what size life jackets he sells on one particular day to determi
    14·1 answer
  • A dinner party has 6 guests. How many ways can 6 chairs around a circular table
    5·2 answers
  • You decide to market your own custom computer software. You must invest 3,255 for computer hardware,and spend 2.90 to buy and pa
    9·1 answer
  • (2 + 3)2 =22 + 32 True or false
    7·2 answers
  • Who knows scientific notation ?????????
    10·2 answers
  • the post for Nancy's gazebo form a regular hexagon what is the measure of the angle formed at Each corner of the gazebo ​
    13·1 answer
  • A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!