1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
2 years ago
6

Find the geometric mean. Please

Mathematics
1 answer:
slava [35]2 years ago
3 0

Answer:

number one  2.7052932226

number two  2.0870584201

Step-by-step explanation:

multiply the 'n' values altogether and take out the nth root of the numbers, where n is the total number of values. For example: for a given set of two numbers such as 8 and 1, the geometric mean is equal to √(8×1) = √8 = 2√2.

You might be interested in
Celeste is making fruit baskets for a local hospital. The directions say to use 5 apples for every 6 oranges. Celeste is filling
MariettaO [177]

Answer:

A. Equivalent ratios of 5:6

We multiply both the numerator and the denominator by the same number, this way:

<u>10:12 , 15:18, 20:24, 25:30</u>

B. Equivalent ratios of 2:3

We multiply both the numerator and the denominator by the same number, this way:

<u>4:6 , 6:9, 8:12, 10:15, 12:18</u>

C. We have the same number of oranges at:

<u>10:12 and 8:12</u>

<u>15:18 and 12:18</u>

<u>Like Celeste decided not to follow the directions, she's actually using less apples than expected to fill the baskets.</u>

Step-by-step explanation:

1. Let's check all the information provided to answer the question correctly:

Ratio that the local hospital say to Celeste to use : 5 apples for every 6 oranges

Ratio that Celeste is actually using: 2 apples for every 3 oranges

2.  Complete the tables to find equivalent ratios.

A. Equivalent ratios of 5:6

We multiply both the numerator and the denominator by the same number, this way:

10:12 , 15:18, 20:24, 25:30

B. Equivalent ratios of 2:3

We multiply both the numerator and the denominator by the same number, this way:

4:6 , 6:9, 8:12, 10:15, 12:18

3. Circle two columns, one in each table, in which the number of oranges is the same.

We have the same number of oranges at:

10:12 and 8:12

15:18 and 12:18

Like Celeste decided not to follow the directions, she's actually using less apples than expected to fill the baskets.

8 0
3 years ago
The area of each square is 25 square unit what's the perimeter
Lerok [7]
Since the area of a square is side squared, you can find the length of each side by finding the square root of the area, which is 5. Since there are four sides in a circle, just multiple 5 by 4 and your answer is 20 units.
7 0
3 years ago
What are the square roots of 36/100?
Mekhanik [1.2K]

Question:

What are the square roots of 36/100?

Answer

A. −6/10 and 6/10

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?
antoniya [11.8K]
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
4 0
3 years ago
c. How much longer does Sana spend in the bathroom than Ali ? Mother Showers, washes and dries hair, brushes teeth ¾ hour Father
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

Sana takes 10 minutes longer than Ali in bathroom

Step-by-step explanation:

Given:

Ali Showers, brushes teeth 20 minutes

Thus, Ali takes 20 minutes time in bathroom

Sana Takes a bath, brushes teeth ½ hour

1 hour has 60 minutes

1/2 hour has 60/2=30 minutes

Thus, Sana takes 30 minutes time in bathroom.

Time, taken more by sana than Ali = 30 minutes - 20 minutes = 10 minutes

.

Thus, Sana takes 10 minutes longer than Ali in bathroom.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Katie uses a copy machine to enlarge her rectangular design that is 6in wide and 8in long. The new width is 10in. What is the ne
    9·2 answers
  • Using the ratio of perfect squares method, what is, square root of 108 rounded to the nearest hundredth.
    5·1 answer
  • Can anyone pls help I'm struggling on this question.
    9·1 answer
  • Jonathan measured 2 cups of flour into a bowl on the counter. Then he spilled part of it, and now there is only 3/8 cup left. Ho
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINIEST!!! 25PTS!!!!! GEOMETRY!!!!!
    12·1 answer
  • Plllsssss help I’m doing test pls pls pls pls
    15·1 answer
  • Students make 76.5 ounces of liquid soap for a craft fair they put the soap in 4.5 ounces bottles and sell each bottle for 5.59
    15·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP PLEASEEE...................................
    8·2 answers
  • Help pls i don’t understand graphs!! &lt;3
    5·1 answer
  • 31-62=152+2-6(3+21) i need the answer to this please help
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!