1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
10

If f(x) = x2 – 1, and g(x) = x + 2, then g(f(x)) = [ ? ]x2 +[ ]x +[

Mathematics
1 answer:
aev [14]3 years ago
3 0
Gf(x)
=g[f(x)]
=g[x2-1]
=x2-1+2

You might be interested in
Zoe has 4 cucumbers she grew in her garden. She wants to share them equally among 3 of her neighbors.
dedylja [7]

4 divided by 3 = a whole and 3 repeated more than 4 times

(to use the number 4)

:D

8 0
2 years ago
Please help: how many inches of wood will be needed to make all three triangles?
goldfiish [28.3K]
Insufficient Information
5 0
3 years ago
If f(x) = 1-x^2+x^3, then f(-1)=
Yuri [45]

Answer: -1

Step-by-step explanation:

1-(-1^2)+(-1^3) = 1-1+(-1)= -1

7 0
3 years ago
If a person starts investing $100 per month starting at age 21, and that money earns a 5% return every year, how much will this
aalyn [17]

The formula for calculating compound interest with yearly contributions is:

Balance = X*(1 + Y)^n + Z((1 + Y)^(n + 1) - (1 + Y)/Y)

where the balance is the money earned after n years invested

Y is the interest rate as a fraction

Z is the yearly contribution

X is the starting investment

Therefore the calculation for this example is:

Balance = 1200*(1 + 0.05)^48 + 1200((1.05)^49 - (1.05)/05)

= $249,393.5


8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents y=^3sqrt x-5​
Lelechka [254]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Graph 4

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which diagram shows the most useful positioning and accurate labeling of a rhombus in the coordinate plane?
    15·1 answer
  • What is the square root of 200
    12·1 answer
  • Average age of scouts at scout jamboree?
    8·1 answer
  • What is y=-x^2-14x-59 in vertex form
    11·1 answer
  • 4 more than the quotient of -3 and a number n is 12
    8·1 answer
  • Find the measure of the missing angle.
    15·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Find the measures of angles S and T in the triangle below.
    10·1 answer
  • A ticket to a movie for a student is $7. The cost for an adult is $2 mor than for a student. How much would it cost 5 adults and
    6·1 answer
  • You collect a random sample of size n from a population and calculate a 95% confidence
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!