Have you tried using
M
A
T
H
W
A
Y
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
i need the answer i need help plz give the answear and the work hot to do it plz
Answer:
1st and 2nd quadrants
Step-by-step explanation:
You have sine is positive since it is 4/5.
Sine is the y-coordinate.
On the coordinate plane y is positive in the 1st and 2nd quadrants.
It’s d because the slope is negative and it is 2/1 which can also be written as just 2. in the formula y=mx+b, m is the slope and b is the y-intercept. the y-intercept is where the line touches the y axis(in this case -1) so it would be written as y=2x+(-1)