If they drove a total of 5,300 miles in 2 days, and on the second day they drove 10 more miles then the 1st day.
5,300 ÷ 2 = 2,650
they drove 10 miles less on the first day
2,650 - 10 = 2,640
They drove 2,640 miles on the first day.
Hope this helps. :)
8 units left and 5 units up
Hello there i hope you are having a good day :) Your question : The cost of 12 oranges and 7 couples is 55.36. Eight oranges and apples cost $3.68. Find the cost of each : Firstly you would do oranges = O Apples = A. Then 12 oranges + 7 apples = 5.36 12o + 7A = 5.36 then you would take away from both sides so -12o Take away -12o = 7o = 5.36 - 12A now you would divide this by 7 so 7 cancels each out so you are left with 5.36/ 7 = 0.76 Then it would equal 0.76 - 12o/7 This would equal the amount of apples to be $0.76 each now for the oranges you would do the same that you work out for the apples.
Hopefully that help ya :)