1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sidana [21]
2 years ago
12

Convert to the unit in the brackets

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]2 years ago
5 0

Answer:

1) 6.438km 2)818,700m 3)6750cm

You might be interested in
The volumes of two similar figures are 27 mm^3 and 1331 mm^3. If the surface area of the smaller figure is 18 mm^2, what is the
trasher [3.6K]
Volumes are in ratio 27 : 1331
so ratio od individual lengths  = cube roots  = 3 : 11
and surface areas will be in the ratio  3^2 : 11^2 = 9:121

so surface area of the larger figure  is  121 * 18  / 9  =  242 mm^2
7 0
3 years ago
When 3 is subtracted from two times a number, the result is 17. What is the number?
Nata [24]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

add 3

17+3 = 20

divide by 2

20÷2 = 10

6 0
3 years ago
Determine whether the two triangles are similar. If they are similar, write the singularity statement​
Keith_Richards [23]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
solve systems of equation. equation number 1: 9 x squared + 4 y squared equals 144. equation 2: x squared plus y squared equals
grigory [225]
9x^{2} + 4y^{2} =144
x^{2} + y^{2}=24

9x^{2} + 4y^{2} =144
 4x^{2} + 4y^{2}=96
by the difference 
5x^{2}=48
so x=\sqrt{\frac{48}{5}} or x=-\sqrt{\frac{48}{5}}
and y^{2}=24-\frac{48}{5}
then y=\sqrt{\frac{72}{5}} or -\sqrt{\frac{48}{5}}
5 0
3 years ago
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Aleks [24]
<h2>Question:</h2>

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

<h2>Answer:  Yes you can afford </h2><h3></h3>
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Practice Q:If I am 13 and I was born in 2003,and my brother was born in 2006,then how old is he?
    7·2 answers
  • Bert is 22 kilometers away from Brenda. Both begin to walk toward each other at the same time. Bert walks 2.5 kilometers per hou
    10·1 answer
  • Which measurement is most accurate to describe the weight of a baby
    5·2 answers
  • What is the inverse of the following statement? If ∆ABC is equilateral, then it is isosceles.
    13·2 answers
  • NEED IMMEDIATE MATH HELP!!!! WILL MAKE BRAINLIEST!!!
    12·1 answer
  • Gabriela buys a basket of coconuts on sale for $22. The sales tax is 12%. What is the total price Gabriela pays for the basket o
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME SCHOOL TOMORROW
    8·2 answers
  • 2(3-1)^2 / 1+1 x 3+3
    10·1 answer
  • If mQSR is 39°, what is the measure of arc QR?
    5·1 answer
  • Use Euler's Method with h = 0.1 and y(0) = 1 to approximate y(0.3) for the differential equation y ' = -xy. (2 points)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!