1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
2 years ago
6

12c : 48c simplest form

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]2 years ago
5 0

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

12c : 48c ( divide both parts by 12c )

= 1 : 4

You might be interested in
Select two choices that are equivalent to 5v-12v+3v=
ale4655 [162]

Answer:4v

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Find the value of each variable in the parallelogram
melomori [17]

Alright.

For 7, you'll want to put congruent sides equal to each other, assuming they are parallelograms. So, you'll get the two equations:

3x+2=23

2y-7=9

Solve using GEMDAS/PEMDAS, and you'll get these answers.

3x+2=23

3x=21

x=7

2y-7=9

2y=2

y=1

For 8, you'll want to do the exact same thing, formatting the numbers to equal each other. You'll get these two equations:

3y+5=14

2x-5=17

Solving them would make:

3y+5=14

3y=9

y=3

2x-5=17

2x=22

x=11

For 9, you have to remember that the angle opposite of one angle in a defined parallelogram are congruent. Thus:

130=2h

5k=50

solve them and you get

h=65

k=10

___________________________________________

Hope that helped. Good luck.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-8x-27=-7\left(1+2x\right)+2x
Darina [25.2K]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

-8x-27=-7\left(1+2x\right)+2x

Expand:

-8x-27=-7\times 1-7\times 2x+2x

-8x-27=-7-12x

Add 27 to both sides:

-8x-27+27=-7-12x+27

-8x=-12x+20

Add 12x to both sides:

-8x+12x=-12x+20+12x

4x=20

Divide both sides by 4:

\frac{4x}{4}=\frac{20}{4}

x=5

5 0
2 years ago
A person who is 5 feet tall is standing 126 feet from the base of a​ tree, and the tree casts a 140 foot shadow. The​ person's s
Eva8 [605]
Hope this helps but if you got any other questions feel free to ask :) cause I suckeeeeddd at Geometry but I had to pass lolllll

8 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. his sister says that at that price,each drink wo
tresset_1 [31]
It is not true

6pack = 6 pieces ? 

6 pieces for $2.00 = $12   not $2.99

Devon should divide $2.99/6  ~~  $0.49


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Elaine needs to save a few more dollars each month. She takes a look at her budget and decides that spending less on groceries w
    6·2 answers
  • This is the last question on my test i need it done plz help
    13·1 answer
  • Solve equation <br> -143 = 1+8(3 – 3b)
    8·2 answers
  • Kimmy pays $120 to rent a room for her family get-together. To feed the family, she has to pay $9.25 per person. How much will K
    9·1 answer
  • Linear equations
    10·1 answer
  • For which of the following counts would a binomial probability model be reasonable? a. The number of traffic tickets written by
    7·1 answer
  • Argument A The interior angles of a triangle must total 180º. Since triangle A has one interior angle of 37º and another of 58º,
    8·1 answer
  • Solve <br> 1. 9x = 36 <br> x =<br> 2. x/4 - 3 = 6<br> =
    5·1 answer
  • PLEASE HELP DUE TONIGHT
    14·2 answers
  • Which term describes the right of a lender to sell collateral to get back the principal if the borrower cannot repay the loan?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!