1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
10

Find the area below of the rectangle ,

Mathematics
2 answers:
Mrac [35]3 years ago
6 0
D is the answer for you!
luda_lava [24]3 years ago
4 0

Answer:

<u>D </u>

Step-by-step explanation:

was it helful ..........

You might be interested in
dr.hong prescribed 0.019 liter more mdicine than dr.T dr.E prescibed0.02 less than dr&gt; hong who prescribed them most who pres
Aleks [24]
DrH = DrT + 0.019
DrE = DrH - 0.020
DrH is the most and DrE is the least
6 0
3 years ago
Is -4 less than or greater than -6?
Aleks [24]

Answer:

-4 is greater then -6

Step-by-step explanation:

-4 is closer to 0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
in a random School sampling of 50 middle school students it was found that 18 students bring their lunch to school everyday if t
dem82 [27]

Answer:

340

Step-by-step explanation:

We can see in the sample that 18/50 people bring lunches to school. If we divide 18 by 50 we get 0.36 now we know that 36% of people bring their lunches in the sample. Now we take that number and multiply it by 942.

0.36*942= 339.12 which we can round to 340

5 0
3 years ago
Please help! Find the surface area of the composite figure
Anni [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

area of base=6×6=36 m²

surface area of four walls=4×6×12=144 m²

area of top= area of four triangles=4×1/2×6×5=60 m²

total surface area=36+144+60=240 m²

3 0
3 years ago
What is 5/6 closer to
iogann1982 [59]
5/6 is closer to 10/16.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A foot is 12 inches long. If an inch is about 2.54 centimeters long, how many centimeters are in a foot?
    13·2 answers
  • (-4) x[15+ (-3)] = (-4) 15+_____________<br>a)4×(-3)<br>b)15×(-3)<br>c) (-4)×(-3)<br>d)4×3​
    8·1 answer
  • pen costs twice as much as a pencil. The total cost of 1 1 pen and 1 1 pencil is $2.10 $ 2 . 10 . If p represents the cost of 1
    6·2 answers
  • Zahra plans to draw a triangle with angles measuring 50° , 60°, and 70°. Which is true about Zahra plan?
    5·1 answer
  • What is subtracting fractions from mixed numbers for grade 4
    6·1 answer
  • Please help me with this problem. image attached.
    9·1 answer
  • Solve the inequality. 2(4+2x) &gt;5x+5?​
    7·1 answer
  • HELP ME!!! NO FLIES OR LINKS<br> find the length of the diagonals of rectangle QRST
    15·1 answer
  • Taylor buys 2 gallons of milk for $5.50. What is the cost per gallon
    9·1 answer
  • Find the product of 217 and 68
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!