1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
2 years ago
10

A die is rolled 200 times with the following results.

Mathematics
2 answers:
OlgaM077 [116]2 years ago
6 0

Answer:

Theoretical Probability: P(even) = . 1/2

Experimental Probability: P(evn) = 94/200 = 47/100

Step-by-step explanation:

The theoretical probability of getting a even number is 1/2 because it equally likely to get and not to get it. Since half of the numbers are even then the probability of getting an even is 1/2.

Black_prince [1.1K]2 years ago
4 0

Answer: 47%

Step-by-step explanation:

Based on the data given the odds of this die rolling an even number would be

47%.

To get the answer we need to add up all the events we are looking for - uin this case even numbers. 36+20+38=94. so the even numbers are rolled 94 out of 200 times. 94/200 or .47 or 47%

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP 25 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
LUCKY_DIMON [66]

Answer:  d

Step-by-step explanation: when you bring 3 into the square root, it becomes isqrt(63). when you apply i, it makes the number sqrt(-63)

pretty sure I did it right this time

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The coordinates of △ABC are A(12,8), B(10,18), C(4,16) . After a dilation, the coordinates are A'(6,4), B'(5,9), C'(2,8) A′(6,4)
gogolik [260]
Take note of that every single coordinate had their values divided by 2 after the dilation. Therefore, the scaling factor is 1/2, or .5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jane bought 12 mangoes for $600 how many mangoes can she buy with $1000​
Ghella [55]

Answer:

20 mangos

Step-by-step explanation:

1. Divide $600 by 12. Your answer should be $50. This means that every mango costs $50.

2. You now need to solve the expression: 1000 ÷ 50 which equals 20. This means that with $1000 Jane can buy 20 mangos.

3 0
3 years ago
I am confused my teacher helped on the first problem but the rest didn't make sense any idea's?
Dovator [93]
2. The three points you need to mark on this graph are (1,2) (2,3) and (4,5); you then draw a line through all of these points and determine whether the inches of rainfall is proportionate to the number of hours. 

You mark those 3 points because at 1 hour, 2 inches of rain has fallen; at 2 hours, 3 inches of rain has fallen; and at 4 hours, 5 inches of rain has fallen 

7 0
4 years ago
A bee flew 840 \text{ cm}840 cm840, space, c, m and landed on a flower to collect some pollen. Then the bee flew another 330 \te
alexdok [17]

Answer:

<em>The bee traveled 11.7 meters.</em>

Step-by-step explanation:

A bee flew 840 cm first to land on a flower to collect some pollen and then flew another 330 cm to get back to her hive.

For <u>finding the total distance traveled, we need to just add</u> 840 cm and 330 cm.

So, (840+330) cm = 1170 cm

We know that,  1 meter = 100 cm. That means, <u>for converting 'cm' into 'meter' , we need to divide by 100</u>.

Thus,  1170 cm= \frac{1170}{100} meter = 11.7 meter

So, the bee traveled 11.7 meters.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • The formula d = rt gives the distance traveled in time t at rate r. A truck rides for 1.5 hours and travels 76 miles. what was t
    7·1 answer
  • Sarah makes $10 an hour babysitting and $5 an hour gardening. her goal is to make $80 a week while working 12 hours. how many ho
    12·1 answer
  • Solve for x: 3/4 x + 5/8 = 4x
    5·2 answers
  • After 7 hours of driving, who is farther from his or her home? By how much?
    7·1 answer
  • Which of the following rates converts to a unit rate of $12.50 per hour?
    10·1 answer
  • Two less than the product of 15 and Malik's score
    7·2 answers
  • I NEED HELP ASAP!! I CAN GIVE BRAINLIST!!!
    13·2 answers
  • Martin spent $2.60 on his lunch. Sandwiches cost $1.25. Milkshakes cost $0.65. How much MORE does a sandwich cost than a milksha
    10·2 answers
  • Which inequality has an open circle when it is graphed on a number line?
    13·1 answer
  • I need help with this
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!