1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
2 years ago
11

What shape is a four-sided polygon with 4 right angles and at least 2 equal sides?

Mathematics
1 answer:
alexgriva [62]2 years ago
8 0

Answer:

its either a rectangle or a square :)

You might be interested in
Please solve asap thanks ​
natima [27]

Answer:

6x+36=180

6x=144

x=24

Step-by-step explanation:

this is the correct answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 8.33% tax is added to a $120 grocery bill.<br> A. Amount of tax: $9.99<br> B. Total paid: $127.99
katrin2010 [14]
120$. 100%
X$. 8.33%
X= 120• 8.33/100
X=9.99 $
6 0
2 years ago
What number will be multiplied to give -100 and be added to give 8​
andrew11 [14]

Answer:

-12.5

Step-by-step explanation:

Hope it helps u

FOLLOW MY ACCOUNT PLS PLS

6 0
2 years ago
The sum of a number and three is doubled and then added to the product of six and the original number to give forty six
Zina [86]

Answer:

The number is 5

Step-by-step explanation:

Let x represent the number

Now let's break it down!

Sum of a number and 3 gives;

x + 3

This is then doubled to give;

2* (x + 3)

This is added to the product of 6 and the original number to give 46

Product of 6 and the original number = 6 * x

Now 2* (x + 3) is added to 6 * x to give 46

2* (x + 3) + 6*x = 46

2x + 6 + 6x = 46

8x + 6 = 46

Subtract 6 from both sides

8x + 6 - 6 = 46 - 6

8x = 40

x = 40/8

x = 5

Hence, the number is 5

3 0
3 years ago
A circular pizza costs $19.99. What is the cost of 1 square centimetre if the diameter of the pizza is 36 cm?
butalik [34]

Answer:

$1.29

Step-by-step explanation:

=> (26÷20)-0.01

=> 1.3-0.01

=>1.29

1.29 $ is the answer

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The ratio 6 ft to 4 yd as a fraction in simplest form
    6·1 answer
  • math word question. rochelle is baking cookies and is using 2/3 cup of white sugar and 1/4 cup of brown sugar. what is the diffe
    13·1 answer
  • Unit rate for 3 ounces for every 3/4 cup
    10·1 answer
  • How to do steps to write 0.555 as a fraction ?
    7·1 answer
  • Hannah buys 2 and one half pounds of dried fruit for $1.50. how much is she paying for one pound of dried fruit?
    9·1 answer
  • A bag contains 4 red, 2 blue, 6 green and 8 white marbles. What is the probability of selecting a green marble, replacing it, th
    14·1 answer
  • Help Which is the answer<br><br>102°<br><br>152°<br><br>62°<br><br>28°​
    5·1 answer
  • WHAT ARE THE X AND Y INTERCEPTS FOR THIS?? <br><br>PLEASE ANSWERRRRR​
    7·1 answer
  • Simplify the expression to a + bi form:<br> (1 – 6i) + (12 + i)
    15·2 answers
  • I need help ASAP please ant thank you <br> what is x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!