1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
2 years ago
14

The sum of the measures of the angles in a triangle is 1800. If two of the angles are 72 and 76 degrees, what is the missing ang

le measure?
Mathematics
1 answer:
ehidna [41]2 years ago
4 0

Answer:

32

Step-by-step explanation:

72 + 76 = 148

180 - 148 = 32

I hope this helps!!

You might be interested in
70 oz of dried cranberries costs $5.60 what is the cost per ounce
Anit [1.1K]
Divide 5.60 by 70 and that's the price per ounce
4 0
3 years ago
Enter the equation of the line in slope-intercept form.
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

y = 1/2x + 1

Step-by-step explanation:

Slope: 1/2

Point: (2,2)

y-intercept: 2 - (1/2)(2) = 2 - 1 = 1

4 0
2 years ago
What is the sur face area?<br> 1 cm<br> 1 cm<br> 1 cm
Ipatiy [6.2K]

Answer:

should be 6cm

Step-by-step explanation:

if you are looking at a cube

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Quote: "The true art of memory is the art of attention"
Helen [10]

Answer:

What you remember is when someone gives you attention. You remember that because it makes you feel special.

Step-by-step explanation:

idk if this is right or not but this is what i think.

i cant get a whole paragraph out of this but here ya go (:

4 0
3 years ago
I am a bit confused, can you please help me with #9? :D
lutik1710 [3]
It's saying that on every other stop(with even numbers)you add 2 people, and on all the other stops(odd numbers)you subtract 5 people. Be sure that you start with 18 people on the bus! Keep doing this until there is no more people on the bus!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose the population of a town is 8,200 and is growing 4% each year, what is the population expected to be in 10 years
    12·1 answer
  • The expression 3 × 7 – 4 × 8 + 2 is equivalent
    9·2 answers
  • One number is 5 times another number. The product of the two numbers is 245. Find the two numbers
    8·2 answers
  • 2/4 lb= ? plz anwser
    9·2 answers
  • Someone help me with this pleaseeee!!!! I need help ASAP pleasee!!!
    9·1 answer
  • Select all the correct answers.
    8·2 answers
  • Two counters are selected at random from a bag containing 5 red counters and 3 blue counters.
    9·1 answer
  • PLSSSS HELPPP MEEEEEE
    10·1 answer
  • How do you Multiply Complex Numbers? I used a calculator that shows work and it mentioned something called the foil method which
    15·1 answer
  • Please help me on Mathematics
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!