1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
2 years ago
6

Point:(-5,1); slope: - 4 write in point-slope form:

Mathematics
1 answer:
ra1l [238]2 years ago
8 0

Answer:

y-1=-4(x+5)

Step-by-step explanation:

y-y1=m(x-x1)

y-1=-4(x-(-5))

y-1=-4(x+5)

You might be interested in
Re-write the equation in slope-intercept form: 5x + 4y = 20
Mazyrski [523]

Answer:

y=5-5/4x

Step-by-step explanation:

slope-intercept form:   y=mx+b (m= slope, b= y-intercept)

5x + 4y = 20

4y=20-5x

simplify

y=5-5/4x

3 0
3 years ago
The distance from Town A to Town B on a map is 6 inches. The actual distance from Town B to Town C is 12 miles. The scale on the
Dahasolnce [82]
1. true
2. false
3. false
6 0
4 years ago
Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
Ludmilka [50]
Well let’s see if there’s a least common multiple of 5 and 8. Since 40 is the least common mult. We will multiply 40 x .90 and 40 x 1.25 . 40x.90 is 36 while 40x1.25 is 50. It’s better to buy eight pounds for 1.25!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a quarter fell out of james’ pocket each day for a week. what integer represents how much money james lost over the course of th
Luden [163]
Quarter =25 cents
One week =25*7
175 cents which is =1 dollar 75 cents
3 0
3 years ago
A rectangle has a perimeter of 182 in and length of 52 in. What is the width?
Alik [6]
Check the picture below.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Who is good with sequences.
    12·2 answers
  • Im super confused on how to do this. Please help
    15·1 answer
  • Solve the equation.<br>How many solutions does it<br>have?<br>3(5x + 2) =15x +9​
    8·1 answer
  • There are (3^2)^4 ⋅ 3^0 bacteria in a petri dish. what is the total number of bacteria in the dish?
    11·2 answers
  • Simplify 52 · 59.<br><br> 511<br><br> 518<br><br> 2511<br><br> 2518
    12·2 answers
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • -12+[-(-5)]<br>simplified or evaluated​
    11·1 answer
  • Solve each proportion algebraically. show you work. 9/15=m/25​
    13·1 answer
  • Help me with this.thank you
    5·1 answer
  • Solve 5-2x &gt; 4, then represent on a number line<br>​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!