1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
6

Which of the following phrases can be written as the algebraic expression 76−(x+3) ?

Mathematics
1 answer:
lapo4ka [179]3 years ago
4 0
The correct answer should be E, The sum of a number and three subtracted from seventy-six.

“A number” represented by x, is added to 3, and is therefore labeled a sum.
(x+3)
This sum is then subtracted from 76.
76-(x+3)
You might be interested in
PLEASE HELP!! (will give brainliest for best answer)
patriot [66]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What would be the answer to 4j + j - 4 < -9
Tresset [83]

<em>HOPE</em><em> </em><em>THIS</em><em> </em><em>WILL</em><em> </em><em>HELP</em><em> </em><em>U</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What information do you need to write the equation of a transformed quadratic equation in vertex form
Mrac [35]

Answer:

To convert a quadratic from y = ax2 + bx + c form to vertex form, y = a(x - h)2+ k, you use the process of completing the square.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
In ΔCAB, point E is the midpoint of AC and point D is the midpoint of BC . If the measure of AB is 8 units, what is the measure
strojnjashka [21]

Answer:

4 units

Step-by-step explanation:

CAB and EAD are similar triangles with sides in the ratio 2:1

ED = ½ AB

½(8)

4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-5 1/2+ 6 3/4+ (-4 1/4) =
Alexxx [7]
-5 1/2 + 6 3/4+ (-4 1/4)= -3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In verbal expression
    10·1 answer
  • Can someone please help me with this question ASAP.It is due tommorrow.
    14·1 answer
  • Apple cost $0.89 pound how much will 25 pounds cost
    12·2 answers
  • Sheila is ordering pizzas for a party. Each plain pizza costs $9.00, and each topping costs $1.50. The delivery charge is $3.00.
    15·2 answers
  • Please help!<br><br> Solve:<br><br> 2/3 + x = 3
    9·1 answer
  • 2 thousands divided by what number is equal to 2 hundreds?
    11·1 answer
  • Which are equivalent equations? Select two correct
    10·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • 1. Circle the figure you would use to make the Escher‐like tessellation given,
    5·2 answers
  • Fighting for my life rn
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!