Answer:
D. f(t) = 192,345(1.04)^t
Step-by-step explanation:
<em>I took the test and it was right. </em>
Also that is the original price and when you look at exponential functions, the starting point or original price is always first the then rate of increase. The table just shows how it increased in year 1 and 2.
Hope this helps. :)
This is the equation. Try it for yourself and see if it works.
C= n x 4
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
12 because I took the test
24/6
24 can be divided by 6. 6 * 4 = 24.
24/6 = 4/1 = 4