1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
2 years ago
13

Y’all i need help this is due today

Mathematics
2 answers:
NemiM [27]2 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

20 x 2 = 40

30 x 2 = 60

Lelechka [254]2 years ago
3 0
The answe is A.
i did this last week
You might be interested in
If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
Masteriza [31]

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I'LL GIVE BRAINLIEST
Gnesinka [82]

Answer:

Step-by-step explanation:

3

7 0
3 years ago
Segment Addition Postulate<br> Using the following image, solve for x.
Aleks04 [339]

Answer:

Here,

CD + DE = CD

x+10 + x+4 = 8

2x + 14 = 8

2x= -6

x= -3

7 0
3 years ago
What is the factored form of x^2-9x+20
mina [271]

Answer:

(

−

5

)

(

−

4

)

Step-by-step explanation:

Not 100 percent sure

4 0
3 years ago
The drama club sold bags of candy and cookies to raise money for the spring show. Bags of candy cost $5.50 and bags of cookies c
vaieri [72.5K]

Let's assume

the number of bags of candy =x

the number of bags of cookies =y

There were 5 more bags of cookies sold than candy

so, we get

y=x+5

Bags of candy cost $5.50

so, total cost of candy is

=5.50x

bags of cookies cost $3.50

so, total cost of cookies is

=3.50y

so,

total cost = (total cost of candy)+(total cost of cookies)

we get

total cost =5.50x+3.50y

so, we can plug

5.50x+3.50y=53.50

now, we can plug y

5.50x+3.50(x+5)=53.50

5.5x\cdot \:10+3.5\left(x+5\right)\cdot \:10=53.5\cdot \:10

55x+35\left(x+5\right)=535

55x+35x+175=535

90x+175=535

90x+175-175=535-175

90x=360

x=4

now, we can find y

y=x+5

y=4+5

y=9

so,

the number of bags of candy =4

the number of bags of cookies =9............Answer


5 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that a regression line for some data transformed with logarithms predicts that when x equals 8, will equal 1.603. What d
    9·2 answers
  • (5) • (-9).(-2)<br> i need step by step
    9·1 answer
  • A company had 9 x 10^6 dollars
    8·1 answer
  • Find the derivative of f(x) = 5 divided by x at x = -1.
    14·2 answers
  • Find x and y intercept of y=-2x+9
    13·2 answers
  • Deirdre doubled her savings account balance of $100 . Then she withdrew $30 to buy some new clothes. Represent this situation wi
    5·2 answers
  • HELPPPP PLEASE help❗️
    11·2 answers
  • A fish swins 12 miles upstream in 4 hours. The return trip only takes 3 hours. Find the rate of the current
    7·1 answer
  • Help me out pls!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Given that <img src="https://tex.z-dn.net/?f=c%3D%5Cfrac%7B2d%2B1%7D%7B3d-1%7D" id="TexFormula1" title="c=\frac{2d+1}{3d-1}" alt
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!