1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
2 years ago
9

Hi I need help with this problem it called area quiz for 7th grade honors math class can you help

Mathematics
1 answer:
alexira [117]2 years ago
6 0
ANSWER: 44

EXPLANATION:
1/2 (12+9) 8
=1/2 x 11 x 8
=44

Hope it helps!
You might be interested in
Help me with my math and please show your work
LenaWriter [7]

Answer:


The solution is: 


$160 for booth + $16 needles = $176 as capital


$15 price to sell each scarf - $4 cost of the yarn to make

the scarf = $11 as profit


$176 / $11 = 16


The students must sell 16 pieces of scarves to get the

break even point of $176 for the capital



6 0
4 years ago
Solve the following inequality 90 > 10x + 80
Lera25 [3.4K]

Answer:

x<1

Step-by-step explanation:

10x + 80 < 90

10x < 90 - 80

10x < 10

x < 1

3 0
3 years ago
Please help Please help<br> The side length of a cube is 6 cm. What is the volume of the cube?
uysha [10]

Answer:

your answer is 216 cm

Step-by-step explanation:

multiply your side length by 36 since its a cube.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume in cubic inches of the right rectangular prism with a length of 5 inches a width of 8 inches, and a height of
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

800 in^{2}

Step-by-step explanation:

Volume = lwh

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Sovle the question l-9l + l-1l ​
Arada [10]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

| | means absolute value. Absolute value is always positive, so your equation would be evaluated to 9 + 1 = 10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the sin, cos and tan of 270°
    5·2 answers
  • What is the quotient?​
    10·2 answers
  • Ian has 14 boxes of paper and divides them evenly between 4 coworkers. How many whole boxes did each coworker
    7·1 answer
  • Solve the simultaneous equations.
    7·1 answer
  • A pizza is taken out of an oven and placed on a counter. The temperature, T, in degrees Fahrenheit, of the pizza after t minutes
    15·2 answers
  • A function is created to represent the costs of living per person in the family. What restrictions would be made to the domain?
    6·1 answer
  • Which represents the inverse of the function f(x) = 4x?
    7·1 answer
  • Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
    15·1 answer
  • How much more would you earn in the first investment than in the second investment? $22,000 invested for 40 years at 14% compoun
    11·1 answer
  • 5. What is an equation of the line that contains the point (-1,4) and has a
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!