1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
2 years ago
5

Enter the number that belongs in the green box

Mathematics
1 answer:
Vlada [557]2 years ago
5 0

Answer:

X=90

Step-by-step explanation:

x=90 because it is a right angle.

hope that helps!

You might be interested in
cooper's jump rope is for 4 2/5. luke's jump rope is 4 3/4 ft long. whose jump rope is longer? how much longer? show your work
Hoochie [10]

Answer:

Juke's jump; by 0.35 feet

Step-by-step explanation:

Given that,

Cooper's jump rope is for 4\dfrac{2}{5} feet.

Juke's jump rope is 4\dfrac{3}{4} feet.

Cooper's jump is :

4\dfrac{2}{5}=\dfrac{22}{5}\ \text{feet}\\\\=4.4\ \text{feet}

Juke's jump is

4\dfrac{3}{4}=\dfrac{19}{4}\\\\=4.75\ \text{feet}

So, it is clear that Juke's jump is longer than Cooper's jump.

Juke's jump - Cooper's jump = 4.75 - 4.4

= 0.35 feet

or

So, Juke's jump is 375 feet longer.

4 0
3 years ago
Simplify 9/20 × 4/5
Cerrena [4.2K]
<span>Answer:  18/25 ; or, write as:  0.72  .
_____________________________________
Explanation:
<span>_____________________________________
</span>
9/20  * 4/5  = (</span>9*4) / (10*5) = 36/50 ; 
<span>_____________________________________________________

36/50 = </span>(36÷2) / (50÷2) = 18/25 ; or, write as:  0.72  .
<span>_____________________________________________________
</span>
3 0
3 years ago
Given f(x) and g(x) = f(k:x), use the graph to determine the value of k.
Veseljchak [2.6K]

Answer:

It should be 2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?
jonny [76]

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the inverse of the function.<br> f(x) = -3x + 7
LUCKY_DIMON [66]
F(x) = -3x + 7
y = -3x + 7
x = -3y + 7
-3y + 7 = x
-3y = x - 7
y = -1/3x + 7/3
f^-1(x) = -1/3x + 7/3
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A salesman's commission varies directly as his sales.If the commission is $10 for $100 in sales, find the commission for $150 in
    9·2 answers
  • Tina has 3/5 pound erase she will use 2/3 of it to make fried rice for her family how much rice with Tina used to make fried ric
    6·2 answers
  • Use the quadratic formula to solve x2 + 8x + 9 = 0.<br> What are the solutions to the equation?
    8·1 answer
  • How do you do mental math with 326+402=
    9·1 answer
  • students in mr.halperts class are measuring the width of a rectangle that is 6 2/3 inches. the length of the rectangle is twice
    11·1 answer
  • What is 1 38/95 simplified
    6·2 answers
  • Can yall help me??? it would be awsome and i will give brainleist
    11·2 answers
  • I need help plz HELP
    7·2 answers
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • A concrete mixing tub contains 34 liters of water and 22 liters of sand. Starting at the same time, water is added to the tub at
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!