Answer:
Step-by-step explanation:
Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1
Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41
X=7/12
Alright so let's solve this! :)
••• Subtract 3w from both sides.
<span><span><span><span>5w</span>+3</span>−<span>3w</span></span>=<span><span><span>3w</span>+10</span>−<span>3w</span></span></span><span><span><span>2w</span>+3</span>=10
</span>••• Subtract 3 from both sides.
<span><span><span><span>2w</span>+3</span>−3</span>=<span>10−3</span></span><span><span>2w</span>=7
</span>••• Divide both sides by 2.
<span>2w/2</span>=<span>7/<span>2
</span></span>=<span>7/2
and then 7/2=3.5</span>
____________________________________________________
Answer:
x = 4
____________________________________________________
Explanation:
We're solving the equation: -8=-(x+4)
Solve:
-8=-(x+4)
Distribute the negative to the variables in the parenthesis.
-8 = -x - 4
Add 4 to both sides
-4 = -x
Divide by -1
4 = x (same as x = 4)
____________________________________________________