1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
2 years ago
15

Consider the line 7x+6y=5.

Mathematics
1 answer:
ladessa [460]2 years ago
5 0

Answer:

Slope of parallel line: -7/6

Slope of perpendicular line: 6/7

Step-by-step explanation:

7x + 6y = 5

6y = -7x + 5

y= -7/6x + 5/6

You might be interested in
Determine whether the formula describes y as a function of x. Explain your reasoning.. . y = -x
Alex17521 [72]
The given formula above, y = -x, is a sample of a function. A function is an equation that would give only one value of y for every value of x. This is the same as saying that exactly one output is set by each input. If we take x = -1, the value of y is 1 and nothing else. 
7 0
3 years ago
Simplify. 1/4y+1 1/2+2−1 3/4y−1/2
Ratling [72]
Your final answer for this question is -3(y-2)/2. Hope this helps.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me please​
svetoff [14.1K]

Answer:

don't write sloppy and I'll be able to answer it

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The rectangular prism shown has a length of 5 cm, a height of 3 cm, and the width of 4 cm. What is the surface area of this pris
PilotLPTM [1.2K]

Answer:20

Step-by-step explanation:

because you are finding out the base so width times length

8 0
3 years ago
A rectangle has a length of x+5 and a width of 2x-9. Using the formula for the perimeter of a rectangle , P=2L + 2W, write an ex
seraphim [82]
16 length height bc it’s a triangle so the triangle will be 17 feet tall and long
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of g(x) ​​is the graph of f(x)=5x+15 compressed horizontally by a factor of ​ 1/5 ​ .
    14·2 answers
  • The cost of the muffin mix is $1.29 for 0.8 ounces what is the unit rate
    8·1 answer
  • Use the figure below to find AC<br><br> A. 16<br><br> B. 20<br><br> C. 40<br><br> D. 50
    8·1 answer
  • The amount of time (in hours) that Sam studied for an exam on each of the last five days is given below. 1.7 7.7 8.3 1.6 5.1 Fin
    6·1 answer
  • Please help with this question
    6·1 answer
  • If 9 exercise books cost<br>$540.00. how much will<br>14 of such cost?​
    7·2 answers
  • I HATE THIS APP PEOPLE PUT FAKE ANWSERS ALL THE ONES I PUT WERE WRONG
    7·2 answers
  • ABC Bookstore sells one customer 12 used books and 4 new books for $136.
    14·1 answer
  • I NEED HELP!!<br><br> What is 3x + 4 = 28
    7·2 answers
  • Given g(x)=5x+4, solve for x when g(x)=9
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!