1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
3 years ago
7

A store sells laptops for $720 each. This price is 20 percent more than what it cost the store to buy each of them. Before the n

ext model's release, store employees can purchase any remaining laptops at 23% off the store's cost. How much would it cost an employee to purchase one of these laptops at the sale? PLS HELP
Mathematics
2 answers:
Pani-rosa [81]3 years ago
7 0

It would cost an employee $443.52 to purchase one of these laptops at the sale.

The selling price of the laptops is $720 each. The cost price is 20 percent more than the cost price.

Cost price = Selling price - 20% of cost price

Cost price = 720 - 20% * 720 = $576

At the release, the laptops are at 23% off the store's cost. Hence:

Price of laptop at release = 576 - 23% of 576

Price of laptop at release = $443.52

It would cost an employee $443.52 to purchase one of these laptops at the sale.

Find out more at: brainly.com/question/20286603

Yuliya22 [10]3 years ago
5 0

Answer:

462

Step-by-step explanation:

I do RSM its correct

You might be interested in
25 is what percent of 365
kondaur [170]
\begin{array}{ccc}365&-&100\%\\25&-&x\%\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\ both\ sides\\\\365\cdot x=25\cdot100\\365x=2500\ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 365\\\\x=\frac{2500}{365}\\\\x=\frac{2500:5}{365:5}=\frac{500}{73}=\boxed{6\frac{62}{73}\ (\%)\approx7\%}
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-7+b=-8 step by step plz
Gelneren [198K]

Answer:

b=-1

Step-by-step explanation:

-7+b=-8

Add 7 to each side to isolate b

-7+7+b=-8+7

b = -1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If i have 2 apple and get 3 more then lose 2 how many do i have left
nydimaria [60]
You have 2 apples, get 3 more, and then lose 2 of them.

So, you HAVE 2 apples, and if you get 3 more, you can add it to the 2.
2 + 3 = 5

In total at the moment, you have 5 apples. Now, you lose 2 more. We can subtract that from our total number of apples.
5 - 2 = 3

We now know that you are left with 3 apples.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A value is in the domain if there is a ____ on the graph of the function at that x-value
fredd [130]
<span>A value is in the domain if there is a point on the graph of the function at that x-value</span>
5 0
3 years ago
If a population consisted of 1000 people, a sample of the population could
Levart [38]

Answer: 100

Step-by-step explanation: 10%

3 0
4 years ago
Other questions:
  • A
    7·1 answer
  • Solve 8w – 3r = 45 for r
    9·1 answer
  • How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
    5·1 answer
  • A racing car used 255 litres of fuel to complete a 340 km race. On average, how many litres of fuel did the care use every 100 k
    13·1 answer
  • James spent half of his weekly allowance on clothes. To earn more money his parents let him clean the oven for $8. What is his w
    8·1 answer
  • Please help know it’s homework
    8·1 answer
  • Square root of 15-x=-3+Square root of 2x+3<br><br> Solve for x
    11·1 answer
  • Help?Please and explain
    10·1 answer
  • Please help me im so lost​
    8·1 answer
  • If you translate the cubic parent function, F(x) = x3, down 2 units, what is the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!