<em>S</em><em>t</em><em>e</em><em>p</em><em>-</em><em>b</em><em>y</em><em>-</em><em>s</em><em>t</em><em>e</em><em>p</em><em> </em><em>e</em><em>xplanation</em><em>:</em>
<em>Since</em><em> </em><em>-3a</em><em> </em><em>can</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>said</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>have</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>power</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>1</em><em>,</em><em> </em><em>we</em><em> </em><em>add</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>powers</em><em> </em><em>together</em><em> </em><em>and</em><em> </em><em>multiply</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>coefficients</em>
-9a³
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
Answer:
In D
Step-by-step explanation:
in d you can place the lamp there
Answer:
(check the image below)
Step-by-step explanation:
Use Algebra Calculator: Math Papa. Really super helpful! I use it all the time for my math homework and it is literally never wrong! I hope this helps! Have a great day!!