1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
2 years ago
10

Trevor paid a total of $1.08 in fines for an overdue library book. If the penalty for overdue books is $0.09 per day, how many d

ays late was the book?
Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]2 years ago
6 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

1.08 1.08 divded by 0.09 equals 12

You might be interested in
Help! I’ll give brainlist!
BigorU [14]

something through 1-10. i think its 7 but i rlly dont know. Sry.

6 0
3 years ago
Which represents a quadratic function? f(x) = −8x3 − 16x2 − 4x f (x) = x 2 + 2x − 5 f(x) = + 1 f(x) = 0x2 − 9x + 7
Katena32 [7]
\text{A quadratic function:}\ f(x)=ax^2+bx+c\\\\\text{where}\ a\neq0
f(x)+-8x^3-16x^2-4x-NOT\\\\f(x)=x^2+2x-5-YES\\\\f(x)=?+1-NOT\\\\f(x)=0x^2-9x+7-NOT

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Camille collects stickers. Her sticker book holds 5 stickers in each row. When a page is full, it holds 65 stickers. How many ro
bezimeni [28]
There are 13 rows because 65 divided by 5 is equal to 13.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jan'ai was asked to determine the minimum for a function with zeros located at –1 and 5, which also has a y-intercept of (0, –25
tino4ka555 [31]

The answer is D. Here is the picture:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2 packs of cookies cost $7.00, how many packs can you get for $17.50?
klasskru [66]

Answer:

You could get 5 packs of cookies.

Step-by-step explanation:

Each pack would cost $3.50, so we would have to divide $17.50 by $3.50, which would give us 5 packs of cookies

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A radio station plays 24 minutes of music out of every 30 minutes. Write two ratios that are equivalent to the ratio 24/30
    12·1 answer
  • What is 9+10? answer in a complete sentence.
    9·2 answers
  • At a road race, you have 60 3/4 feet available for a water station. Your tables are 6 3/4 feet long. How many tables can you lin
    11·1 answer
  • Find the ratio and simplify. In this​ triangle, find the ratio of the shortest side to the longest. A triangle has three sides w
    10·1 answer
  • Wilda can do a job in 4 hours that karla needs 5 hours to do. If wilda works 1 hour before karla joins her, how long will it tak
    7·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • The domain of f(x) is {-2,0,1}. If f(x) = 4x+1, what is the range?
    13·1 answer
  • Multiply: (2x − 3)(x^2 + 4x − 3)
    7·2 answers
  • I need some help with this problems.I will apreciate the answers:)))))
    6·1 answer
  • On March 23, 1989, the chemists Stanley Pons of the University of Utah and
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!