1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
3 years ago
13

HELP PLEASE WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
Natalija [7]3 years ago
7 0
No one will solve all ten problems for you

you should create a question for each problem
Zarrin [17]3 years ago
3 0

Answer:

In attachment

Step-by-step explanation:

See the attachment.  They are much easier to solve if you set up a spreadsheet template and then copy that template for each problem.  The inputs would be the two given points for each graph.  Problem 3's slope is undefined, since it is a vertical line and the run is 0, no change in x.  Since slope is "Rise/Run," this is dividing by zero, a No-No for mathematicians, as well as us chemists and other mortals.

You might be interested in
on Monday you buy two apples and three oranges for a total of $14 on Tuesday you buy four apples and five oranges for $24 what d
exis [7]
Equation=2a+3b=$14
=4a+5b=$24

Multiply the first equation by 4 and the second by 2 to get the value of b....
8a+12b=56 -
8a+10b=48
2b=8
b=$4
If the price of an orange is $4 we can now find the price of an apple by
.................2a+(3*$4)=$14
............2a+12=14........2a=2
a=1
So the cost of an apple is $1 and that of an orange is $4
......Hope it helps you
4 0
3 years ago
HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLEIST!!!
netineya [11]

Answer:

The first question is (n*8) - 4

The second question is no.

Step-by-step explanation:

The first question, you add 8. The first is 1. 1 * 8 = 8 - 4 = 4.

Therefore, the equation is (n*8) - 4

The second question, you can plug in numbers. You can solve for a term.  -100 + 17 = -83. -83 is not a multiple of -4. -100 is not a term.

8 0
3 years ago
V2+4v-21=0 (solve by factoring)​
frozen [14]

Answer: (v + 7)(v -3)

Step-by-step explanation:

(v +7)(v -3)

v x v = v^2

v x -3 = -3v

7 x v = 7v

7 x -3 = -21

v^2 -3v +7v -21 = v^2 +4v -21 = 0

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jogger runs 6 miles per hour faster downhill than uphill. If the jogger can run 5 miles downhill in the same time that it take
muminat

Answer:

The speed of jogger in uphills is 4 mile per hour  

And  The speed of jogger in downhills is 10 mile per hour

Step-by-step explanation:

Given as :

The distance cover by jogger in downhill (Dd) = 5 miles

The distance cover by jogger in uphill     (Du)  = 2 miles

The time taken by jogger in downhill       (Td)  = T  hour

The time taken by jogger in uphill            (Tu)  = T hour

Let The speed of jogger in uphills            (Su)  = x mph

So ,The speed of jogger in downhills      (Sd)  =( x + 6 ) mph

∵, Time = \frac{Distance}{Speed}

So, Tu = \frac{Du}{Su}

Or, T = \frac{2}{x}   h

And Td = \frac{Dd}{Sd}

Or,   T = \frac{5}{(x + 6)}  h

∵  Time duration of both is same

∴  \frac{2}{x} = \frac{5}{(x + 6)}

Or,  2 × (x + 6) = 5x

Or,  2x + 12 = 5x

So,    12 = 3x

∴       x = \frac{12}{3} = 4 mph

And  x + 6 = 4 + 6 = 10 mph

Hence The speed of jogger in uphills is 4 mile per hour  

And      The speed of jogger in downhills is 10 mile per hour   Answer

5 0
3 years ago
Find all the complex zeros for the polynomial function. show work<br> f(x)=x^3-7x^2+x-7
ANTONII [103]

Answer:

  ±i

Step-by-step explanation:

Observing that the first two coefficients are the same as the last two, we can factor this function by grouping.

  f(x) = (x^3 -7x^2) +(x -7) = x^2(x -7) +1(x -7)

  f(x) = (x^2 +1)(x -7)

The factor x-7 has a real zero at x=7, so the complex zeros come from the quadratic factor (x^2 +1).

Setting that to zero and solving for x, we find ...

  x^2 +1 = 0

  x^2 = -1

  x = ±√(-1) = ±i

The complex zeros are x = +i and x = -i.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLS HELP<br><br> Solve <br> -2a-5&gt;3
    10·1 answer
  • The lee family bought their home for $220,000 this year. The equation V = $220,000(1.038)* can be used to find the value, V, for
    13·2 answers
  • What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Which one is correct
    6·2 answers
  • Find the slope of the line using the slope formula. (2, 10) and ( -1, 4)
    11·1 answer
  • Please Help
    12·1 answer
  • Whst is the correlation coefficient for the data shown in the table​
    5·1 answer
  • A triangle has angle measure 82 and 34. Find the measure of the third angle.
    9·1 answer
  • Is 7/12,1/6,-1/4,-2/3 arithmetic?
    12·1 answer
  • Write in word form: 5,278.081
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!