1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
2 years ago
12

If 32 horses consume 112 kg of grass in a certain period, how much grass will be

Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]2 years ago
4 0

Answer:

38.5 kg of grass

Step-by-step explanation:

We can solve this problem by using a proportion. (Kg of grass over horses)

Let x = the amount of grass 11 horses will eat in the same period of time.

112/32 = x/11      Cross multiply

1232 = 32x        Divide both sides by 32

x = 38.5

I hope this helped and please mark me as brainliest!

You might be interested in
if you divide Me by 7 you have a remainder of 3 I'm greater than 3 times 3 times 3 times 3 and less than 570 divided by 6 I am a
mariarad [96]
87. Because 3*3*3*3 is 81 and 570/6 is 95 and 87/7 is 12 R 3
6 0
2 years ago
Please help, ill give brainliest answer!​
Anton [14]
I think the answer is 36!
3 0
3 years ago
a mother is five times old as her daughter. in 6 years, the mother will be three times as old as her daughter. how old is each n
Westkost [7]

Answer:

30,6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Brody is purchasing some tools for his workshop. He has a budget of $120 and needs to buy at least 14 tools. Each hammer costs $
STatiana [176]

Answer:

For this case, the first thing we must do is define variables:

x: number of hammers

y: number of wrenches

We write the system of inequations:

10x + 6y <= 120

x + y> = 14

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How many pounds per cup is shown in the proportional relationship below
Lilit [14]
4 pounds per 20 cups.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The asymptote of the function f(x)=3^x+1-2 is
    8·1 answer
  • deanna's parents are going to buy her a ipod touch and headphones that cost a total of 201.60. her parents plan to make 9 equal
    5·1 answer
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • PLS GIVE ME A GOOD AND CORRECT ANSWER WITH AN EXPLANATION AND ILL GIVE BRAINLIEST!
    10·2 answers
  • Daniel and William have some marbles. Daniel finds that 2/5 of the marbles he has is 4/5 the number marbles William has. William
    5·2 answers
  • 1(0.2−0.3) 8=x−0.3 8
    5·1 answer
  • My photo is 8". If I want to reduce it by 12% five times. What is the size of my photo?
    5·1 answer
  • Find the missing length indicated.​
    6·1 answer
  • What is 29.1 + 78.9+ 41.5
    7·2 answers
  • What is the purpose of consumer rights?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!