1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
2 years ago
11

Jim's Camera shop sells two high-end cameras, the Sky Eagle and Horizon. The demands for these two cameras are as follows: DS =

demand for the Sky Eagle, PS is the selling price of the Sky Eagle, DH is the demand for the Horizon, and PH is the selling price of the Horizon.
DS = 229 − 0.60PS + 0.35PH
DH = 269 + 0.10PS − 0.64PH
The store wishes to determine the selling price that maximizes revenue for these two products. Develop the revenue function for these two models. (Enter your answer in terms of
PS and PH.)
revenue =
Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]2 years ago
5 0

The revenue is given by the product of the price and the demand function

  • The revenue function for Sky Eagle is <u>RS = 229·PS - 0.60·PS² + 0.35·PS·PH</u>.
  • The revenue function for Horizon is <u>RH = 269·PH + 0.10·PS·PH - 0.64·PH²</u>.

Reasons:

The given parameters are;

The demand function for the Sky Eagle, DS = 229 - 0.60·PS + 0.35·PH

The demand function for the Horizon, DH = 269 + 0.10·PS - 0.64·PH

The above demand functions gives the quantity demanded

Therefore, the revenue function is given by the product of the price and the demand function as follows;

RS = PS × DS = PS × (229 - 0.60·PS + 0.35·PH) = 229·PS - 0.60·PS² + 0.35·PS·PH

The revenue for Sky Eagle <u>RS = 229·PS - 0.60·PS² + 0.35·PS·PH</u>

<u />

Revenue for Horizon is found as follows;

RH = PH ×(269 + 0.10·PS - 0.64·PH) = 269·PH + 0.10·PS·PH - 0.64·PH²

The revenue for Horizon, <u>RH =  269·PH + 0.10·PS·PH - 0.64·PH²</u>

Learn more demand function here:

brainly.com/question/16888880

You might be interested in
Simplify the expression: <br> r -3 -r
Ymorist [56]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

Combine the opposite terms in  r  −  3  −  r .

8 0
2 years ago
Brooklyn wants to know how many families in her neighborhood plan to attend the parade. She puts all 120 of the neighborhood add
AfilCa [17]

Answer:

The answer is: B) Yes, this is a valid inference because it took a random sample from the neighborhood.

And apart from the random sample, 40% of families agreed with her to attend the parade at least.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What was two. thirds and fifth twelve
Harrizon [31]
The answer is 1 and 1/12 because you have to have a common denomonator.
4 0
3 years ago
A triangular parking lot is paved outside a new shopping center,. The lengths of the sides of the parking lot are 100 meters, 11
lora16 [44]

Do you do cyberschool by chance?

7 0
3 years ago
At the fair the 'Twirly Tea Cups'ride can hold nine people per tea cup.If the ride has seven tea cups,how many total people can
Kamila [148]

63 people should be able to fit in because 7 times 9 is 63.

If I'm wrong, contact me.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The bill for the repair of a computer was $179. The cost for parts was $44, and the labor charge was $45 per hour. How many hour
    10·1 answer
  • Jobe rode his bicycle for 3.25 hours at a steady speed of 5.75 miles per hour. how many total miles did jobe travel?
    12·1 answer
  • Solve the following equation by factoring: x^2 - 2x - 48 = 0
    13·1 answer
  • Patel squeezed oranges so that his family could have fresh-squeezed juice for breakfast. He squeezed StartFraction 4 over 17 End
    11·2 answers
  • Find the first, fourth, and eighth terms of the sequence.
    8·1 answer
  • Write 0.0000000068 as a scientific notation
    8·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 2(4x+2y)
    6·1 answer
  • Luis deposited $300 into his bank account. He now has $4,564. Enter and solve an equation to find how much was in his account be
    13·1 answer
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
  • Find the area of the shape 11cm 14cm 9cm 20cm who ever answers correctly gets brainlist
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!