1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
3 years ago
13

Which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate

Mathematics
1 answer:
ratelena [41]3 years ago
8 0

Answer:

5 pens

Step-by-step explanation:

1.85 divided by 5 is .37

3.12 divided by 8 is .39

so 1.85 is a better deal

You might be interested in
¡¡¡40 POINTS!!!HELP ASAP!!
Nataly_w [17]
Hi there!

To start, we can use the two points to find the slope using the formula y2-y1/x2-x1. Just sub in the points and solve!

-0.5-0.5/3-(-3)
-1/6
Sub that into the formula y-mx+b for m, and use one of the points for x and y - solve for b and you get your equation. 

y=mx+b
y=-1/6x+b
0.5=-1/6*-3+b
0.5=-0.5+b
0.5+0.5=b
b=1

Therefore your equation is y=-1/6x+1

Hope this helps!



8 0
3 years ago
WILL GIVE BRAIINLIEST ANSWER Tomas is at least 7 years older than Larry. If Tomas is 16 years old, how old is Larry?
ra1l [238]
Larry - ( 9 years old )
8 0
3 years ago
Record the data in a table with the rows representing the type of music and the columns representing the weeks.
Art [367]

Answer:

150

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Plz help... Which set of ordered pairs represents y as a function of x?
adoni [48]
It is a cuz to  be a function the x (domain) can only have one y (range)  in d it is the number 2 in the 2nd and fourth set of ordered pairs in c it is 3 the first one and the 3rd in b it is -1 its the first and the last one 
hope i helped you if u dont mind can i have brainlest <span />
6 0
4 years ago
I need help with this math problem please
larisa [96]
Use this graphing app that assists you with problems like these!
5 0
4 years ago
Other questions:
  • A local village recently reported that enrollment increase by 10 percent of last year if enrollment last year was 17,113 about h
    12·1 answer
  • Tony buys a CD that is priced at $13.59. He has a coupon for $1.85 off. He pays with a $20 bill. Which is the best whole number
    13·1 answer
  • the mean amount of money spent per week on gas by a sample of 25 drivers was found to be $57.00 with a standard deviation of $2.
    5·1 answer
  • What is 12 over 3 as a proper fraction?
    10·1 answer
  • Need help figuring out this answer
    13·1 answer
  • The data below shows the scores of 9 students on a history test...
    6·2 answers
  • BRAINLEST
    14·1 answer
  • El cubo de cuatro veces y​
    5·2 answers
  • Help help help help help
    13·1 answer
  • Consider f(x)=sin(x) and g(x)=f(x+pi)-3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!