1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
2 years ago
13

Which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate

Mathematics
1 answer:
ratelena [41]2 years ago
8 0

Answer:

5 pens

Step-by-step explanation:

1.85 divided by 5 is .37

3.12 divided by 8 is .39

so 1.85 is a better deal

You might be interested in
Ritchie wants to paint his bedroom ceiling and four walls. The ceiling and each of the walls are 8 feet by 8 feet. A gallon of p
Oksanka [162]
Well i think that it would be 8×8-40 and that would come out to a solution of 28
4 0
3 years ago
3. Sam and Tim each have savings accounts. Every month they each put in some of their
Setler [38]

Answer:

y = 30x +50 --- Sam

y = 20x +80 --- Tim

Step-by-step explanation:

Given

Sam                         Tim

х  --- f(x) ---------------  g(x)

1  --- 80   --------------- 100

2  --- 110  --------------- 120

3  --- 140 --------------- 140

4 --- 170 -------------- 160

Required

Determine the y value

y value implies the equation of the table

Calculating the equation of Sam

First, we need to take any corresponding values of x and y

(x_1,y_1) = (1,80)

(x_2,y_2) = (4,170)

Next, we calculate the slope (m)

m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

m = \frac{170 - 80}{4 - 1}

m = \frac{90}{3}

m = 30

Next, we calculate the line equation using:

y - y_1=m(x-x_1)

y - 80 = 30(x - 1)

y - 80 = 30x - 30

Make y the subject

y = 30x - 30 + 80

y = 30x +50

Calculating the equation of Tim

First, we need to take any corresponding values of x and y

(x_1,y_1) = (1,100)

(x_2,y_2) = (4,160)

Next, we calculate the slope (m)

m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

m = \frac{160 - 100}{4 - 1}

m = \frac{60}{3}

m = 20

Next, we calculate the line equation using:

y - y_1=m(x-x_1)

y - 100 = 20(x - 1)

y - 100 = 20x - 20

Make y the subject

y = 20x - 20+100

y = 20x +80

7 0
3 years ago
How to Divide 986 by 26 by using partial quotients
Debora [2.8K]
Wouldnt be 36.7 or no i underlined 7 because it never ends
                       _                                       
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help on this math problem pls
Arlecino [84]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

To find the mean, you add up all the numbers and divide it by the total number of numbers. So 4+5+7+8+11+13 is 48. There are 6 numbers. So 48/6=8.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2.85 tons rounded to the nearest hundreth?
ipn [44]
It already is rounded to the nearest hundredth
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost of five shirts and three pairs of pants is $229.25. If one pair of pants costs $37.25, what is the cost of one shirt? (
    8·1 answer
  • (NEED AN URGENT ANSWER) The sum of three consecutive integers is -96. What is the largest integer ?
    10·1 answer
  • A square rug has an area 100 ft squared. Write the side length as a square root. Then decide if the side length is a rational nu
    10·2 answers
  • Evaluate the expression. 42+5⋅32−42÷23 CLEAR CHECK 12.625 222 45 59
    10·1 answer
  • 2<br>Find the distance between<br>the points A (3.5) and B (78)​
    5·2 answers
  • 10x(15w-11)+12 what is it help me
    9·1 answer
  • Tom paid $0.60 per pound for tomatoes to sell at his produce store. He added a 33% markup. What price did he charge his costumer
    11·1 answer
  • 30 points and Brainliest!
    6·1 answer
  • Can someone solve 6 and 7 for me I will mark you the brainly pls help I will really appreciate
    15·1 answer
  • A water drip system in a garden uses 2/3 cups of water every 1/6 of an hour. a) How much water is used in 1 hour? b) Use your eq
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!